A 2 pontra illeszkedő függvényt, hogyan kell megcsinálni?

Addig jutottam el hogy pl van P (3;5) és Q (2; 1) akkor P:5=3m+b Q:2=1m+b akkor itt kivonom és lesz -3=-2m és ezután hogy kell?
2015. jan. 12. 18:38
 1/3 A kérdező kommentje:
Vagyis a Q: 1=2m+b és akkor -4=-1 lesz ugye? Már semmiben nem vagyok biztos:D
2015. jan. 12. 18:41
 2/3 anonim ***** válasza:

Akkor tisztázzuk :)


Azt tudjuk, hogy minden lineáris függvény y=mx+b alakú. Ha áthalad a (3;5) ponton, akkor x=3 és y=5, így 5=m*3+b kifejezést kapjuk. Ha a (2;1)-en, akkor 1=m*2+b alakot kapjuk; m és b biztosan azonos a két kifejezésben, mivel ugyanarról az egyenesről van szó.


Ha kivonjuk egymásból a két egyenletet, akkor 4=m-et kapjuk, ezt visszahelyettesítjük valamelyik egyenletbe:


5=4*3+b, innen -7=b


Tehát az egyenesünk: y=4x-7.


Ellenőrzés: behelyettesítjük a koordinátákat:


(3;5)-> 5=4*3-7, ez teljesül

(2;1)-> 1=4*2-7, ez is jó.


Mivel két pont pontosan 1 egyenest határoz meg, ezért az összes megoldást megtaláltuk.

2015. jan. 12. 18:59
 3/3 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen! :)
2015. jan. 13. 18:22