Valaki ért a fizikához? Ezt hogy kell megcsinálni?


1. Az egyik Galilei-hold, az Io 424000km sugarú pályán kering a Jupiter körül. Mekkora az Io keringési sebessége ha az Io 1,77 nap alatt kerüli meg a Jupitert?


2.A francia SPOT műhold pályamagassága 832 km, és a Földet 101 perc alatt kerüli meg. A HLandsat-7 földmegfigyelő műhold 705 Km átlagos magasságban kering. Mennyi idő alatt tesz meg egy fordulatot a föld körül?


Ehez speciel hülye vagyok. Valaki segítsen légyszives!


2015. jan. 7. 19:36
 1/6 anonim ***** válasza:

1.


A pálya hossza, kerülete:

K=2*r*pi = 2*424000*3,14 = 2662720 km


1,77 nap = 1,77*24 = 42,48 óra


Mivel egyenletes, állandó sebességűnek vehetjük a keringését, ezért a sebessége:


v=K/t = 2662720/42,48 = 62681,73 km/h


2.

Ha egyforma sebességűnek vesszük a két műholdat, akkor a pályahosszra (kerületre) és keringési időre felállított aránypárból dolgozhatunk.


SPOT

832 km

K=2*r*pi = 2*832*3,14 = 5224,96 km

101 perc


HLandsat-7

705 km

K=2*r*pi = 2*705*3,14 = 4427,4 km

x perc


5224,96/101 = 4427,4/x


x = 4427,4 / 5224,96/101 = 85,58 perc

2015. jan. 7. 20:10
 2/6 A kérdező kommentje:
Köszön szépen! :)
2015. jan. 7. 20:18
 3/6 anonim ***** válasza:

De kiszámolhatjuk a sebességet is, bár ez nem volt kérdés, de így is meg lehet csinálni a feladatot:


t=101 perc = 101/60 = 1,683 óra


v=K/t = 5224,96/1,683 = 3103,9 km/h


x=k/v = 4427,4/3103,9 = 1,426 h = 1,426*60 = 85,56 perc

2015. jan. 7. 20:19
 4/6 A kérdező kommentje:
Köszi szépen :D
2015. jan. 7. 20:23
 5/6 anonim ***** válasza:
Sőt, a 2. feladatnál figyelembe vehetjük a Föld sugarát is, lévén pályamagasságról van szó, továbbá a Kepler törvényeket, melyek közül az egyik kifejezetten a pályasugárról és a keringési időről szól. Így akár jól is meg lehet oldani a feladatot: r^3/T^2=áll. azonos test körül keringő testekre.
2015. jan. 8. 21:19
 6/6 anonim ***** válasza:
Igazad van, akkor a 2. nem jó, de ha van kedved meg is csinálhatnád.
2015. jan. 9. 01:39