Ezt hogyan kell megcsinálni?

Egy téglatest élei: 3 cm, 4 cm, 12 cm. Határozd meg a testátlóinak hosszát!

2015. jan. 7. 16:28
 1/2 anonim ***** válasza:

Próbáld meg elképzelni; az egyik él, az egyik lapátló és az egyik testátló, ha háromszöget határoznak meg, akkor az derékszögű (ezt nem nehéz megérteni, de matematikailag viszonylag nehéz lenne leírni).


Legyen a három él a;b;c, a testátló d. Vegyük azt a háromszöget, ahol az egyik befogó a, az átfogó d, a másik befogó így a (b;c) élű lap lapátlója lesz. Ennek a hossza Pitagorasz tételéből gyök(b^2+c^2). Ezzel a derékszögű háromszögre ismét fel tudjuk írni a Pitagorasz-tételt:


a^2+gyök(b^2+c^2)^2=d^2


a^2+b^2+c^2=d^2 /gyököt vonunk


gyök(a^2+b^2+c^2)=d


Ez a téglatest testátlójának képlete.


Ezt a képletet követve gyök(3^2+4^2+12^2)=gyök(9+16+144)=gyök(169)=13 cm hosszú.

2015. jan. 7. 16:46
 2/2 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen!
2015. jan. 7. 17:56