Valaki leírná a következőket hogy hogyan jönnének ki? HELP!


A csata végén négy órakor a győztes sereg hírnöke futva elindult 12km/h átlag sebességgel,hogy megvigye a jó hírt a 40kmre lévő városba.ugyan ekkor a városból elindult egy lovas a friss hírekért 20km/h átlagos sebességgel.Miután találkoznak a lovas azonnal vissza vágtat a városba

A: hány órakor találkoznak?

B: Mikor kapják meg a híreket a városban?


össze keverünk 10dl 10%-os és 200ml 20%-os sósavoldatot.Hány százalékos lesz az oldat?



Előre is kösz.



2015. jan. 11. 21:00
 1/2 anonim ***** válasza:

Kezdjük a kémiással, az egyszerűbb!


Mértékegységeket átváltjuk, mindegy miből mibe, én a 10dl-t írtam át ml-be. 1dl=100ml, tehát 10dl=1000ml.

Szóval összeöntünk 1000ml térfogatú oldatot egy 200ml térfogatúval, akkor ez egy összeadás, tehát a keletkezett oldat 1200ml térfogatú lesz.

Innen egy százalékszámításhoz hasonló feladat elvileg.

Tíz százaléka az olyan mintha valaminek 0.1-szeresét vennénk, tehát 0.1-ként is felírhatjuk, ugyanígy 20%-az valami szorozva a 0.2-vel.

Akkor ugye két keveréket összekeverünk, az matematikában összeadást jelent.

1000x0.1+200x0.2=1200xY Y ez esetben a keresett érték.

számítás után azt kapjuk, hogy

140=1200Y

osztunk 1200-al

Y=0.116666666 (egyszerűbb 0.1167-el elvarrni a dolgot)

Ezt visszaírjuk százalékba, valami 0.1167-szerese, az 11.67%-a lesz. Tehát a sósavoldat ha jól okoskodtam 11.67%-os lesz.


A fizikás az érdekes, de egyáltalán nem lehetetlen.


A sebesség kiszámításának képlete: v=s/t tehát a sebesség az út és idő hányadosa. Ez fontos, mert erre épül az egész feladat.

Tudjuk, hogy 40km a teljes út a csata helye és a város között, és tudjuk a lovas 20km/h-s illetve a futó 12km/h-s sebességét. Ami körül az egész feladat pörög az az idő, amiről nem tudunk semmit.

A v=s/t képletet ha rendezzük, akkor azt kapjuk, hogy az út az a sebesség és az idő szorzata. s=vxt

Akkor ha a lovast nézzük róla tudjuk, hogy 20km/h-val robog, és azt is tudjuk, hogy a táv, amit meg kell tennie az 40km mínusz az az út, amit a futó már megtett. Elvégre neki már nem kell teljesen végigmennie.

Tehát minket a futó által megtett út érdekel, az pedig 12km/h szorozva AZ IDŐVEL. Nem elgépelés a nagybetű, amikor a két főszer találkozik ugyanannyi idő telt el, tehát mindkettejük számára a t az ugyanannyi. A futó útja sebességszer idő, ami így 12 szorozva t-vel (12xt) Ebből meg is van az egyenlet!

Beírjuk a lovas v=s/t képletébe

20=40-(12xt)/t (az osztás itt t-vel a teljes 40-(12xt)-re vonatkozik)

Felszorzunk t-vel, hogy kiszedjük a nevezőből, akkor

20t=40-12t (közben felbontottam a zárójelet)

hozzáadunk 12t-t bal oldalhoz

32t=40 itt osztunk 32-vel, hogy megtudjuk mennyi egy t

t=1.25

Tehát 1.25 óra után találkozott a két a lovas és a gyalogos. Egy óra 60 perc, ezért 60 szorozva 1.25-el az 75 perc.

Délután négy órához hozzáadunk 75 percet, akkor pontban negyed hatkor (17:15-kor) futottak össze.


Mikor kapják meg a híreket a városban, hát ha a lovasnak eljutni eddig 75 percbe telt, ennyi idő múlva ér is vissza, tehát 18:30-kor fog visszaérni.

Ha nagyon precízek akarunk lenni, a lovas v=s/t képletébe is beírhatjuk, akkor 20=s/1.25 szorzunk 1.25-el, akkor megkapjuk az utat amit a lovas megtett oda s=25km de ez igazából felesleges hiszen tudjuk, hogy 1.25 óra kellett neki oda útra, ennyi kell neki vissza is.


Bocs, amiért kicsit szájbarágósan írtam, csak ha alapból "lehetetlen"-nek címkézed a feladatot, nem tudom mennyire látod át őket, még annyit, hogy hajnal fél hat van, örülök, hogy még egyenesen látok, szóval ha elírtam valamit, akkor ne engem szidjál a módszer szerintem jó.

2015. jan. 12. 05:22
 2/2 anonim ***** válasza:

A fizikásra egy másik, kevésbé képletrendezgetős, inkább "józan észre" támaszkodós megoldás:


A hírnök és a lovas ugyanakkor indulnak el, egymással szembe haladva. A lovas (v1) 20km/h, a hírnök (v2) 12km/h sebességgel halad. Mivel egymással szembe haladnak, így egymáshoz 32 km/h (v) sebességgel haladnak, mivel a lovas 20km/h sebességgel közeledne a hírnökhöz, ha az egy helyben állna, de mivel ő is halad a lovas felé 12km/h-val, ezt a két sebességet össze kell adni. Tehát v=32km/h. Mikor találkoznak? Amikor együttesen megtették a 40 km-t. Értelemszerű, hogy csak akkor fognak találkozni, ha a 40 km-es távnak megteszi az egyik (nagyobb) részét a lovas, a fennmaradó részét pedig a hírnök, így összességében a teljes távot megteszik ketten. s=40km, v=32km/h és az s=v*t képletet átrendezve megkapjuk, hogy t=s/v azaz t=40/32= 1,25 óra, azaz 75 perc. Tehát ennyi idő múlva találkoznak. Nem tudjuk ez alapján, hogy hol találkoztak, kiszámolhatjuk, de nem lényeges, ugyanis, ha ennyi idő kellett a lovasnak, hogy idáig eljusson, akkor ugyanennyi idő fog kelleni, hogy innen visszatérjen. tehát visszafelé is 75 perc fog eltelni, tehát összesen 150 perc az oda-visszaút. ez 2 óra és 30 perc, és mivel 16:00-kor indultak el, így 17:15-kor találkoztak, és a lovas 18:30-kor érkezik meg a hírekkel a városba.

2015. jan. 12. 09:51