[link]


Még annyi kérdésem lenne,hogy az lnx^3 egyenértékű ln^(3)x - szel ?


2015. jan. 11. 13:39
 1/2 anonim ***** válasza:

Nem egyenértékű


Ebből kifolyólag a feladatot is kétféleképpen lehet értelmezni.


Van az ln(x^3) és az ln^3(x), amikor magát a függvényt hatványozod, nem a változót. A kettőnek más a deriváltja.


ln(x^3) átírható úgy, hogy 3*ln(x). Ezt deriválva:


3*1/x = 3/x


Ha nem írod át, akkor is ki lehet logikázni:


1/(x^3) * 3x^2 (belső függvény deriváltja) = 3/x


----------


Az ln^3(x) viszont más tészta, ha ez lenne a feladat, akkor jól csinálnád a deriválást:


3*ln^2(x) * 1/x


----------


A kettőt meg tudod különböztetni, hiszek írott alakban a hatványt vagy a változóra, vagy a függvényre tesszük. A te esetedben a hatvány a változón van, tehát a példád nem jó, mert nem ezt kérdezték. A te esetedben a 3/x

a helyes megoldás.

2015. jan. 11. 13:57
 2/2 A kérdező kommentje:
Most már világos, köszönöm a segítséget! :)
2015. jan. 11. 14:02