Normális elosztás (hogyan tovább? )


Ugye a képlet:

P(x1 < x < x2)= 1/(σ* √2π) * (x1-x2)∫e^(-(1/2)(x-µ/σ)^2) dx


Feladat:

Tojások súlya (grammban) N(50;5) (µ=50; σ=5)


Mennyi az esély arra, hogy egy véletlenszerűen kiválasztott tojás súlya 40 és 50 gramm között van?


(Gauss-eloszlás használata kéretik)


megvan, hogy

P(40<x<50)=1/(5*√2π) * (40 és 50 közötti)∫e^(-(1/2)(x-50/5)^2)


És ezzel most mit csinálok? Elakadtam...

Most jön a Z= (X - µ) / σ?


2015. jan. 7. 21:15
 1/2 tatyesz ***** válasza:

P(40<x<50) = F(50) - F(40)


F az eloszlásfüggvény. Normál eloszlásról van szó, de neked nem kell integrálnod, azt nem is tudnád, mert erről van táblázat, illetve a sztenderd normál eloszlásról, amit nagy fí (Φ) betűvel jelölnek. Ez olyan normális eloszlás, amire µ=0; σ=1. A lényeg az, hogy F és Φ között van kapcsolat, mégpedig a következő:


F(x) = Φ((x-µ)/σ)


P(40<x<50) = F(50) - F(40) = Φ((50-50)/5) - Φ((40-50)/5) = Φ(0) - Φ(-2)


Táblázatból kell kikeresni, mennyi Φ(0). Ez 0,5. És kéne Φ(-2) is, de ez nem lesz benne. Viszont van még egy összefüggés:


Φ(-x) = 1 - Φ(x)


azaz:


Φ(-2) = 1 - Φ(2) = 1 - 0,9772 = 0,0228


tehát:


Φ(0) - Φ(-2) = 0,5 - 0,0228 = 0,4772

2015. jan. 7. 23:12
 2/2 anonim válasza:

Igen, most jön a Z=(X-µ)/σ alakú, standardizálásnak eljárás (e: sztenderdizálás), és utána, ahogy tatyesz is írta, a számolgatás:

P(40<x<50) = P( (40-50)/5 < z < (50-50)/5 ) = P(-2<z<0)


Mivel Z így már standard normális eloszlású valószínűségi változó, ezért (ismétlem, ahogy már korábban tatyesz is írta):

P(-2<z<0) = Φ(0) - Φ(-2) = Φ(0) - (1 - Φ(2)) = Φ(0) + Φ(2) - 1


A táblázatból kikeresve a megfelelő adatokat (a Φ(-2)-t azért kellett átalakítani 1-Φ(2) alakúvá, mert helytakarékossági okok miatt a Φ függvényt csak nem negatív számokra szokták beleírni a táblázatba, hisz negatívokra ezekből könnyen számolható):

Φ(0) + Φ(2) - 1 = 0,5 + 0,9772 - 1 = 0,4772

2015. jan. 8. 00:04