Mekkora a valószínűsége annak, hogy 8 egymás után generált 0 vagy 1 esetén legalább egy darab nullát kapjunk?

Matekkal kapcsolatban szeretném a segítségeteket kérni. Van egy elképzelésem, nem tudom jó-e. Ha azt veszem, hogy a 0 vagy 1-es esélye 50-50% vagyis 1/2, akkor ebből kiindulva meg kell szoroznom az 1/2-et 8-al? Mert ugye 8 egymás utáni generáltról van szó. És ha a legalább egy 0 esélye pont akkor, mint a nem mind 1 esélye, akkor a képlet 1-8(1/2)? Az 1 az az egész, vagyis a 100%. Innentől már csak ki kell számolni. Szerintetek jó az elképzelésem?

2015. jan. 5. 17:05
 1/7 A kérdező kommentje:
*akkora
2015. jan. 5. 17:06
 2/7 anonim ***** válasza:

Nem jó. A valószínűség mindig 0-1 közötti szám. 1-8*1/2=1-4=-3.


Nézzünk pár példát:

A) 1-szer dobsz

Az eredmények lehetnek

0

1


Mindkét esetnek 1/2 a valószínűsége. 1/2 eséllyel nem dobtál 0-t.


B) 2-szer dobsz


Az eredmények lehetnek

00

01

10

11


Minden esetnek egyforma, azaz 1/4 a valószínűsége. Ebből 1x nem szerepel egy nulla se. vagyis 1/4 eséllyel nem dobtál 0-t, de 3/4 eséllyel igen.


C) 3-szor dobsz


Az eredmények lehetnek

000

001

010

011

100

101

110

111


Minden esetnek egyforma, azaz 1/8 a valószínűsége. Ebből 1x nem szerepel egy nulla se. vagyis 1/8 eséllyel nem dobtál 0-t, de 7/8 eséllyel igen.


Mint látod a fenti példákból az 1/2-es valószínűségek nem összeadódnak, hanem összeszorzódnak.

A helyes képlet

P=1-(1/2)^8

2015. jan. 5. 17:22
 3/7 A kérdező kommentje:

Én is azt mondom, hogy 1/2 de ezt megszorozzuk 8-al.

Tehát, 1-(1/2)(1/2)(1/2)(1/2)(1/2)(1/2)(1/2)(1/2) Gépen így tudom csak a törtet leírni.

Vagyis 1-(1/256)

Végül (256/256)-(1/256)=255/256 ami kb. 0,996 Tehát 99,6%.

2015. jan. 5. 17:31
 4/7 anonim ***** válasza:

Akkor igazad van, csak rosszul mondod.


"1/2 de ezt megszorozzuk 8-al"


Nem nyolccal szorozzuk, mert az azt jelenti, hogy 8*1/2=4.

Helyesen úgy kell mondani, hogy 8-szor megszorozzuk önmagával, vagy rövidebben 8. hatványra emeljük.


A hatványozás jelölésére a számítógépen a ^ jelet használjuk.

2^3 = 8

3^2 = 9


Üdv

2015. jan. 5. 17:36
 5/7 A kérdező kommentje:
Rosszul mondtam, elnézést. De akkor maga a levezetés jó volt, csak félrevezetően mondtam?
2015. jan. 5. 17:39
 6/7 A kérdező kommentje:
Köszönöm a felvilágosítást egyébként.
2015. jan. 5. 17:42
 7/7 anonim ***** válasza:

"Akkor igazad van,"


Igen, a végeredmény helyes.

2015. jan. 5. 17:43