Fizika leckét valaki leírná magyarázattal?


Súrlódásmentes vízszintes felületen egymás mellé helyezünk egy 3 kg tömegű és egy 5 kg tömegű kockát. A 3 kg tömegű testet vízszintes, 40 N nagyságú állandó erővel toljuk úgy, hogy tolja maga előtt az 5 kg tömegű kockát.

a./ Mekkora gyorsulással mozog a két kocka ?

b./ A gyorsulás közben mekkora erőt fejt ki a 3 kg tömegű kocka az 5 kg tömegű kockára?



2015. jan. 5. 16:02
 1/1 anonim ***** válasza:

F = m*a


a) 40N erő hat a két testre, m=3kg+5kg = 8kg


a = F/m = 5 m/s^2


b) Tudjuk az 5kg-os test gyorsulását, a=5m/s^2


F = 5kg * 5 m/s^2 = 25N


Ekkora erővel hat az első test a másodikra.



Csak az érthetőség kedvéért:

40N erővel hatunk a 3kg-os testre.

A 3kg-os test 25N erővel hat az 5kg-osra.

Minden erőnek van ellenereje, ezért az 5kg-os test 25N erővel hat a 3kg-osra.


Az 5kg-os testre egyetlen erő hat, a 25N-os.

A 3kg-osra két erő hat, 40N-nal hatunk rá mi, és egy 25N-os az előzővel ellentétes irányú erővel az 5kg-os. Az eredő erő 40-25=15N.


Ezért mindkét test gyorsulása 5m/s^2 lesz.

2015. jan. 5. 16:23