Álomfogó kérdése:

A) Mekkora a harmadik test sebessége? B) Az indulástól számítva milyen távolságra előzi meg az első testet? C) Mekkora időintervallum alatt előzi meg a harmadik test az első kettőt?


Egy pontból két test egyszerre indul v1=15 m/s, v2=20 m/s.10 mp múlva egy harmadik test indul, amelyik 14 perc alatt az előző két test közötti távolság felezőpontjára ér.

Ha tudtok, segítsetek, mert képtelen vagyok megoldani!


2015. jan. 4. 16:31
 1/5 Topor G válasza:

A kérdés alapján feltételezzük, hogy egy irányba mennek a testek. (Elvileg van a feladatnak egy másik megoldása is, de ezt most nem fejtem ki.)


Az eltelt idő a felezőpontig: 14*60+10=850s


Első test távolsága: 12750 (850*15)

2. test távolsága: 17000 m

3. testz távolsága (a felezőpont) 14875 m,

a 3. test sebessége: 14875m/840s=17,7083 m/s (A válasz)


Az első testet eléri, amikor a 2 test által megtett út azonos:

150+15t=17,7t (mivel az elsőnek 150 m előnye van)

150=2,7t

t=55,56 s a 3. test indulásától (C válasz az 1. testre)

Távolság=983,33m (=55,5*17,7, ill. 55,5*15+150) (B válasz)


A C kérdés második testre értelmetlen, mert v2>v3 , tehát soha nem éri utól!

2015. jan. 4. 17:08
 2/5 A kérdező kommentje:
Nagyon szépen köszönöm a segítséget! Próbálom ezek alapján megérteni. Valóban bonyolult...
2015. jan. 5. 17:11
 3/5 Topor G válasza:
Nem bonyolult, csak rajz nélkül nehéz elmagyarázni, próbáld elképzelni! Ha valami nem érthető a leírásban, segítek, csak nem szeretem bő lére ereszteni, de ha kell kifejtem
2015. jan. 5. 20:22
 4/5 A kérdező kommentje:

A B. választ nem igazán értem. Miért 150+15t=17,7t, 150=2,7t , honnan tudjuk, hogy az elsőnek 150 m előnye van? A t feltételezem az időt jelenti.


''t=55,56 s a 3. test indulásától (C válasz az 1. testre)

Távolság=983,33m (=55,5*17,7, ill. 55,5*15+150)'' ezt a részt hogyan értsem?

2015. jan. 6. 18:59
 5/5 Topor G válasza:

Igen, a t az időt jelenti, a mértékegységeket nem írtam ki, mert csak zavart okozna a txt környezetben. A 150 m előny egyértelmű a feladat kiírásából "v1=15 m/s" és "10 mp múlva egy harmadik test indul" tehát összeszorozva a megtett utat kapod. Ekkor indul a 3. test, ezért az egyenlet jobb oldalán ennek sebessége szerepel a keresett idővel összeszorozva. Az időt akkortól számolom, amikor a 3. test indult.

Az 55.56 s az egyenlet megoldásából jött, azaz a 3. test indulása után ennyi idővel érte utól az elsőt. (ez a "t")

Ezzel az idővel visszaszorzod a sebességeket, és megkapod a megtett utat. Természetesen az első (lassabb, de korábban indult) test által megtett úthoz hozzáadjuk a már előzőleg kiszámolt 150 métert. Mindkét testre ugyanaz a távolság jön ki, ami természetes, így jól oldottuk meg a feladatot.


Bocsánat, hogy nem írtam ki mindenhova a mértékegységeket és részletes magyarázatot, de ez a szöveges válaszadási lehetőség korlátaiból adódik. Rajzzal sokkal könnyebb lenne elmagyarázni, de próbáld meg elképzelni, vagy vegyél elő egy hasonló példafeladatot, esetleg rajzold le! A saját rajz nagyon sokat segít a feladat megértésében és már előre vetíti a megoldás módját is. Valamint ha elakadsz, elég megnézni a rajzon azt a pontot, ahol még értetted, és nem kell előről kezdeni.

2015. jan. 7. 21:59