Hogyan kell ezt a koszinuszos egyenletet megoldani?

(cosx)^2 + (cos2x)^2 = (cos3x)^2
2015. jan. 4. 11:55
 1/2 anonim ***** válasza:

(cosx)^2 + (cos2x)^2 = (cos3x)^2


(cos2x)^2 = (cos3x)^2 - (cosx)^2


jobb oldal a^2-b^2 alakú ezért felírható (a-b)*(a+b) alakban


(cosx)^2 = (cos3x-cosx)*(cos3x+cosx)


A zárójeles tagokat írjuk át:

[link]


cos3x-cos x = -2 * sin (2x) *sin (1x)

cos3x+cos x = 2 * cos (2x) *cos (1x)


(cos2x)^2 = -2 * sin (2x) *sin (x)*2 * cos (2x) *cos (x)


2*sin(x)*cos(x)=sin 2x


Ezért


(cos2x)^2 = -2 sin 2x *sin2x*cos2x


Most lehetne osztani cos 2x-el, de előfordulhat, hogy 0, ezért én inkább nem osztanék vele, hanem átvinnék mindent a bal oldalra és kiemelnék.


(cos2x)^2 + 2 sin 2x *sin2x*cos2x =0


cos2x * [cos 2x + 2*(sin 2x)^2]=0


A szorzat akkor 0, ha valamelyik tagja 0.


I) cos 2x=0

2x=pi/2+k*pi

x=pi/4+k*pi/2


Visszahelyettesítéssel látható, hogy ezek tényleg jó megoldások.


II) cos 2x + 2*(sin 2x)^2 = 0


sin (2x)^2 = 1-cos(2x)^2


cos 2x + 2 - 2 *cos(2x)^2 = 0


ez cos 2x-ben másodfokú.

Legyen cos 2x=a.


a + 2 -2a^2 = 0


0 = 2a^2-a-2


a = [1+-gyök(17)] /4


a1 = 1,28 nem megoldás, mert cos 2x<=1.

a2 = -0,78 lehetséges megoldás.


cos 2x = -0,78


2x = +-2,46 + 2*k*pi


x = +-1,23 + k*pi



Ezek szintén jó megoldások.


Összefoglalva az egyenlet megoldásai:


x=pi/4+k*pi/2

x = 1,23 + k*pi

x = -1,23 + k*pi


Aranyos kis feladat...

2015. jan. 4. 13:51
 2/2 A kérdező kommentje:
Wow nagyon szépen köszönöm!! Rengeteget segítettél :) és még érthető is volt.
2015. jan. 4. 18:22