Egy baseball ütőjátékos 40 m/s sebességgel, a vízszinteshez képest 25°-os szög alatt üti el a labdát (tovább lent)?


Egy baseball ütőjátékos 40 m/s sebességgel, a vízszinteshez képest 25°-os szög alatt üti el a labdát, a pálya szintje felett 1 m magasságból. A tőle 118 m távolságban levő fogójátékos el tudja-e kapni a felé szálló labdát, ha (felugorva) maximum 2,8 m magasságig képes felnyújtani a kezét?



y= (g*táv^2)/(2*v^2) viíszintes ütés esetén.

Ha a táv kisebb mint 2,8 méter akkor eltudja kapni, ha nem kisebb akkor pedig nem tudja.


Csak itt ott a 25 fokos szög.

Itt akkor, ki kell hogy működik ez ?


2015. jan. 2. 16:02
 1/6 A kérdező kommentje:
Mármint ha az y kisebb mint a 2,8 méter.
2015. jan. 2. 16:09
 2/6 anonim ***** válasza:

Ez egy ferde hajítás.

1m magasból 40m/s kezdősebsséggel 25 fokos szögben elhajítunk egy tárgyat.

Az a kérdés, hogy 118m távolságban hol fog elhelyezkedni a labda.


A sebességvektort fel kell bontani egy vízszintes és függőleges komponensre.


v(f) = v*sin 25° = 16,9 m/s

v(v) = v*cos 25° = 36,3 m/s


vízszintesen 118m-t

t = 118/36,3 = 3,25 mp alatt tesz meg a labda.


Ezalatt függőlegesen


h = v0*t - g/2*t^2 képlettel számolva.


(v0 pozitív, mert felfelé mutat, -g éppen v0-vel ellentétes irányú)


h = 16,9*3,25 - 5*3,25^2 = 2,03m


Ezt a magasságot a kiinduló ponthoz képest kell érteni.


Vagyis a labda 1m+2,03m = 3,03 m magasan lesz, 118m távolságban. Ezért nem fogja tudni elkapni.

2015. jan. 2. 16:18
 3/6 A kérdező kommentje:

-25 fokbasn hajítjuk el nem ?


"vízszinteshez képest 25°-os szög alatt üti el a labdát"


vagy mindegy, hogy + vagy - ?

2015. jan. 2. 16:21
 4/6 anonim ***** válasza:

Szerintem ennek a feladatnak csak úgy van értelme, hogy fölfelé indul el a labda.

Ha -25 fokos szögben ütné el, akkor az lehetne a kérdés, hogy eljut-e 118m távolságba mielőtt földet ér.

De mivel nem ezt kérdezi, ezért feltételezem, hogy +25 fokra gondolnak a feladatban.


Bár nekem is furcsa megfogalmazás.

2015. jan. 2. 16:29
 5/6 A kérdező kommentje:
Ha nézzük a feladat valóságszerűségét baseball-ban se lefele ütünk hanem felfele, tehát valószínűbb a +25 fok, csak akkor nem tudom miért a vízszinteshez képes 25 fok alatt írja.
2015. jan. 2. 16:32
 6/6 anonim ***** válasza:

Én úgy számoltam ki, hogy a vízszinteshez képest 25 fokkal fölfelé mutat a sebességvektor.


A labda ívesen fölfelé kezd el repülni, majd ívesen leesik.


Ez megfelel a valóságnak.

2015. jan. 2. 16:36