Mariska néni a boltba menet (üres szatyrokkal) 3 m/s sebességgel biciklizik, míg visszafelé (szatyrokkal felpakolva) csak 2 m/s sebességgel tud menni. Milyen messze van a bolt, ha az oda-vissza út 20 percet vesz igénybe?

Hogy kellene ezt kiszámolni ?
2015. jan. 2. 14:06
 1/7 anonim ***** válasza:
100%

20 perc = 1200 s


t másodpercig megy a bolt felé, 1200-t mp ig visszafelé.


v1*t1 = s = v2*t2


3*t=2*(1200-t)


Kiszámolod a t-t, utána s=3*t

2015. jan. 2. 14:12
 2/7 anonim ***** válasza:
40%
Az átlagsebesség 2,5 m/s. Tehát vedd azt, hogy ennyivel ment oda is és vissza is. Tehát 1 másodperc alatt tett meg 2,5 métert. 20 perc (=1200 mp) alatt akkor hány métert? 1200 m-t, de ez az odavissza út, szóval akkor a bolt 600 m távolságra van. Remélem érted is.
2015. jan. 2. 14:13
 3/7 anonim ***** válasza:
59%

Ha ilyen lassan teker, akkor eldől. Másrészt az oda-vissza út nem lehet 20 perc, mert Mariska nénit ismerem, és nem szokott 1 óránál kevesebb időt tölteni a bevásárlással.


Amúgy meg legyen a bolt távolsága s, az oda-vissza út ideje T. Az odaút sebessége és ideje legyen v1 és t1 a visszaúté v2 és t2. Tudjuk, hogy

t1 + t2 = T,

v1*t1 = s,

v2*t2 = s.


Az utolsó kettőből

v1*t1 = v2*t2,

t2 = v1/v2*t1.

Ezt az elsőbe helyettesítve

t1 + v1/v2*t1 = T,

t1*(1 + v1/v2) = T,

t1 = T/(1 + v1/v2).

Ezt a másodikba helyettesítve

s = v1*T/(1 + v1/v2) = v1*v2*T(v1 + v2) = …

Tessék helyettesíteni az adatokat.

2015. jan. 2. 14:18
 4/7 anonim ***** válasza:
100%

Nem 2,5 az átlagsebesség.


A számtani középpel akkor jön ki az átlagsebesség, ha UGYANANNYI IDEIG tartanak az útszakaszok.


Itt ez nem igaz.

Valójában az átlagsebesség a két szám harmonikus közepe.


De ez most nem érdekes, azt az egyenletet kell megoldani, amit felírtam.

2015. jan. 2. 14:20
 5/7 anonim ***** válasza:

Én meg véletlen kihagytam egy osztásjelet, de ugyanaz a végeredményem, mint 14:12-esnek (a dimenziótól eltekintve, amit ő jó matekos módjára kapásból elhagyott).


s = v1*T/(1 + v1/v2) = T*v1*v2/(v1 + v2) = …

2015. jan. 2. 14:25
 6/7 anonim ***** válasza:

"Amúgy meg legyen a bolt távolsága s, az oda-vissza út ideje T.

Az odaút sebessége és ideje legyen v1 és t1 a visszaúté v2 és t2.

Tudjuk, hogy

t1 + t2 = T,..."

Bocs a plagizálásért, csak ezzel is jelezni szerettem volna, hogy én is ugyanígy kezdtem volna a válaszomat. :-)

A továbbiakban már kicsit másként csinálnám.


Az odaút ideje

t1 = s/v1

a visszaúté

t2 = s/v2


Ezeket behelyettesítve az összidő képletébe

T = s/v1 + s/v2


s-et kiemelve

T = s(1/v1 + 1/v2)


Mindkét oldalt s-el osztva

T/s = 1/v1 + 1/v2


A jobb oldalon összevonva

T/s = (v1 + v2)/(v1*v2)


Mindkét oldal reciprokát véve

s/T = v1*v2/(v1 + v2)


A jobb oldal a két sebesség harmonikus közepének a fele, és ez igenis lényeges, mert ez a törvényszerűség húzódik meg meg a mozgások mögött!


A képletből a keresett út hossza

s = T[v1*v2/(v1 + v2)]

ugyanaz, ahová az #5-ös válasz eljutott.


Behelyettesítve

s = 1200*3*2/(3 + 2) = 7200/5

s = 1440 m

========


Ifjutitan-nak:

"De ez most nem érdekes, azt az egyenletet kell megoldani, amit felírtam."

Az ilyen arrogáns mondatoknak semmi értelme.


DeeDee

**********

2015. jan. 2. 23:15
 7/7 anonim ***** válasza:

Végül is ez egy három egyenletből álló egyenletrendszer, amiben a második két egyenlet nagyon hasonló, így logikus, hogy 3-féle sorrendben lehet rajta végig menni a változók kiküszöbölésével…


(Amúgy Ifjutitannal kapcsolatban az arroganciájánál jobban zavar, hogy elhagyta a mértékegységeket, a 14:13-as meg még a szorzást is elrontotta. Ha 2,5 m/s az átlagsebesség, akkor 3000 m az oda-vissza út, és 1500 m a bolt távolsága, nem 600.)

2015. jan. 2. 23:23