2010. febr. 2. 21:22
1/2 anonim válasza:
A formil-csoport(-CHO) (ez reagál):
O: -2
H: +1
A C oxidációs száma a kettő összegének ellentettje:
-(1-2)=+1
A karboxil-csoport(-COOH) esetében:
O: -2
H: +1
Az egyik oxigén karbonil, a másik hidroxil, de ez most mindegy.
A C oxidációs száma: -(1-2-2)=+3.
Ja, azt elfelejtettem mondani, hogy ilyenkor érdemes a funkciós csoportokat vizsgálni, mivel a metilcsoportot nem oxidálja a réz, ezért írtam fel a funkcióscsoportokra, nem pedig a teljes vegyületre. A teljes acetaldehidre, valamint a keletkező ecetsavra átlagos oxidációs számokat kell számolni.
A reakcióegyenletek (gondolom az sem árt):
-CHO + 2Cu2+ + 4OH- = -COOH + Cu2O + 2H2O
CH3CHO + 2Cu2+ + 4OH- = CH3COOH + Cu2O + 2H2O
Remélem, hogy segítettem, ha kérdésed lenne még, akkor írj!
2/2 A kérdező kommentje:
köszönöm!
2010. febr. 3. 16:30