Acetaldehid Fehling reakció. Hogy számolod ki az oxidációs számokat?

2010. febr. 2. 21:22
 1/2 anonim ***** válasza:

A formil-csoport(-CHO) (ez reagál):

O: -2

H: +1

A C oxidációs száma a kettő összegének ellentettje:

-(1-2)=+1


A karboxil-csoport(-COOH) esetében:

O: -2

H: +1


Az egyik oxigén karbonil, a másik hidroxil, de ez most mindegy.

A C oxidációs száma: -(1-2-2)=+3.


Ja, azt elfelejtettem mondani, hogy ilyenkor érdemes a funkciós csoportokat vizsgálni, mivel a metilcsoportot nem oxidálja a réz, ezért írtam fel a funkcióscsoportokra, nem pedig a teljes vegyületre. A teljes acetaldehidre, valamint a keletkező ecetsavra átlagos oxidációs számokat kell számolni.


A reakcióegyenletek (gondolom az sem árt):


-CHO + 2Cu2+ + 4OH- = -COOH + Cu2O + 2H2O


CH3CHO + 2Cu2+ + 4OH- = CH3COOH + Cu2O + 2H2O


Remélem, hogy segítettem, ha kérdésed lenne még, akkor írj!

2010. febr. 3. 10:56
 2/2 A kérdező kommentje:
köszönöm!
2010. febr. 3. 16:30