ABCD szimmetrikus trapézunk van.

AB=12

CD=6

szárak 5 hosszúak.

A trapézt elvágtuk egy olyan AC átlóval párhuzamos egyenessel amely felezi a trapéz területét. Hol metszi ez az egyenes a trapéz AB oldalát?



2014. dec. 16. 22:16
 1/1 tatyesz ***** válasza:

A trapéz magasságát remélem ki tudod kiszámolni, arra 4-et kapunk. A trapéz területe: T=(12+6)*4/2=36


Az AC-vel párhuzamos egyenes E pontban metszi az AB oldalt és F-ben a BC oldalt. Az ABC háromszög és az EBF háromszög hasonló. Az ABC területe: 12*4/2=24, Az EBF területe a trapéz területének a fele: 18. A két terület aránya: 24/18=4/3. A háromszög öldalainak aránya a területek arányának a gyöke. Ezért az EB oldal az AB oldalnak 2/gyök3-szorosa: EB=12*2/gyök3.

2014. dec. 17. 08:38