Kémiai számításos kérdés, valaki?


Metán és etán elegyét fölös mennyiségű oxigéngázban tökéletesen elégetünk.Az égés lezajlása után magas hőmérsékleten a gázelegy 32,0 V/V% oxigént, 24,0 V/V% szén-dioxidot és 44,0 V/V% vizet tartalmaz.


a)Határozd meg eredeti metán-etán elegy térfogat százalékos összetételét!

b)Mekkora térfogatú standard állapotú oxigént adtunk a metán-etán gázelegyhez , ha a végtermékek térfogata 500°C-on és légköri nyomáson éppen 1,00 m3.



2014. dec. 15. 21:13
 1/1 anonim válasza:

a) kérdés

1m3-ből kell kiindulni, akkor

0,32m3 O2 ;0,24m3 CO2 és 0,44m3 H2O lesz az égés után


CH4 + 2O2 = CO2 + 2H2O

C2H6 + 3,5O2 = 2CO2 + 3H2O


CH4 C2H6 Szumma

térfogat a x-a x

keletkező CO2 a 2(x-a) 0,24

keletkező H2O 2a 3(x-a) 0,44


Már csak meg kell oldani az egyenlet rendszert:

1) a + 2x - 2a = 0,24 2x-a=0,24 a=2x-0,24

2) 2a + 3x - 3a = 0,44 3x-a=0,44 a=3x-0,44


2x-0,24=3x-0,44 x=0,2 a=0,16 x-a=0,04

80% metán és 20% etán


b) kérdés


pV=nRT behelyettesítve

101325*1= n*8,314*773,15 n=15,76 mol

Avogadro törvénye miatt V/V%=n/n%

nO2 = 15,76*0,32= 5,0432 mol

VO2= n*Vm (Vm=24,5 dm3/mol)= 5,0432*24,5 =0,12 m3 maradék


0,16m3 metánnal 0,32m3 oxigén reagál

0,04m3 etánnal 0,12m3 oxigén reagál

összesen 0,32 + 0,12 + 0,12 = 0,56m3

0,56m3 oxigént adtunk hozzá

2015. ápr. 29. 00:04