Egy toronyóra csak az egész órákat üti, mindig annyit ahány órát mutat. Tehát 9 órakor 9-et,16 órakor csak 4-et. Hányat üt összesen ez az óra egy nap (24 óra) alatt?

Valaki le tudná nekem ezt vezetni? v legalább leirni, mi a d, a1, n?
2014. dec. 3. 22:24
 1/4 anonim ***** válasza:
Először hajnali 1-kor üt
2014. dec. 3. 22:54
 2/4 anonim ***** válasza:
, utána minden órában eggyel többet, ebből látszik, hogy ez egy számtani sorozat lesz, így d=1 és a(1)=1. Ha éjfélkor 24-et üt, akkor az a 24. ütése, így a(24)=24, ezzel az összegképlet alapján (1+24)*24/2=300-at üt egy nap. Ha viszont az éjfél 00:00-nak számít, akkor utoljára 23:00-kor kongat, ezzel a(23)=23, és a képlettel (1+23)*23/2=276 harangkongást hallunk.
2014. dec. 3. 23:03
 3/4 A kérdező kommentje:
a tankönyv szerint 156 a jó megoldás :S
2014. dec. 3. 23:31
 4/4 anonim ***** válasza:

Igen,, mert elnéztem... Mint ahogyan a feladat is írja, 16-kor csak 4-et üt, de még így is kérdéses, hogy az éjféllel mi a helyzet; ha ugyanúgy 12-t üt, mint délben, akkor elég délig megszámolni, és azt szorozni 2-vel (mivel délig 1-12-t üt, délután 1-től éjfélig úgyszint). Ezzel a(1)=1, a(12)=12, így (1+12)*12/2-t üt délig, ennek kétszerese 2*((1+12)*12/2)=13*12=156-ot üt. Ha éjfélkor nem üt, akkor ennél értelemszerűen 12-vel kevesebbet, 144-et üt.


Ha a tankönyv szerint 156 a megoldás, akkor éjfélkor is elkongatja a 12-t, de az mindig csak az előző naphoz tartozik.

2014. dec. 3. 23:54