Leírtunk 40 db olyan különböző pozitív egész számot, amelynek számjegyei között van 5-ös. Mennyi nem lehet az összesen leírt számjegyek száma? (Többszörös választás! )


A:40

B:98

C:100

D:121

E:1224


2014. nov. 27. 20:17
 1/3 anonim válasza:
Szia! Egyértelműen az A válasz nem lehet, mert ha 40 pozitív egész számot írhatunk le, akkor csak 1-eseket kellene leírnunk hozzá. De ugye benne van, hogy az egyik számjegy az 5, továbbá így áll a feladat, hogy leírtunk 40 db olyan KÜLÖNBÖZŐ pozitív egész számot, amelynek számjegyei között van 5-ös. Tehát az A válasz a helyes.
2014. nov. 27. 20:33
 2/3 anonim ***** válasza:

Írjuk le a 40 legkisebb ilyen számot:


5

15

25

35

45

50

51

52

53

54

55

56

57

58

59

65

75

85

95

105

115

125

135

145

150

151

152

153

154

155

156

157

158

159

165

175

185

195

205

215


Itt a számjegyek száma 1*1+2*18+3*21=1+36+62=99.


Ennél nagyobb tetszőlegesen lehet, elég csak megfelelő számú számjegyet beleírni valamelyik számba. Kevesebb nem lehet, mivel a legkisebb megfelelő számokat szedtük össze.


Tehát a felsoroltak alapján 40 és 98 nem lehet.

2014. nov. 27. 20:39
 3/3 A kérdező kommentje:
Köszi!
2014. nov. 29. 09:17