ABC sorrendben szeretnék neveket rendezni. A 'Cz' vagy a 'Cs' kezdetű nevet tegyem előrébb?


2014. nov. 27. 01:41
 1/10 anonim ***** válasza:
Cs
2014. nov. 27. 01:44
 2/10 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen :)
2014. nov. 27. 01:44
 3/10 anonim ***** válasza:

A Cs van előbb, a "Cz" nem betű a magyar ABC-ben,


Se pl. a "cukor" előbb van, mint a "csók", mert a "C" megelőzi a "Cs" betűt.

2014. nov. 27. 02:56
 4/10 chtt ***** válasza:

Ez nagyon érdekes, mert az előttem levő két hozzászólóval értek egyet, de kíváncsiságból beírtam néhány szót a wordbe, sorba rendeztettem, és ez lett belőle:


cukor

czakó

Czucor

csizmadia

Csokonai


És mielőtt megköveztek, tettem ezt azért, mert épp a szgép kedvéért nem különböztetjük meg többé a szoros ábécében az ékezetes betűket és kerülhet a vér a vezér elé, ami marhaság, mert picit se mindegy ver vagy vér, lep vagy lép, a szárról már nem is beszélve. :)


Ha nem gond, engem érdekelne, hogy az magyartanár végül melyik sorrendet fogadta el. Köszi!

2014. nov. 27. 08:04
 5/10 anonim ***** válasza:
100%

A magyar ábécében a 'cs' egy betű, de a 'cz' két betű.


ABC sorrendnél az első betűvel kezdjük az összehasonlítást.

'c' vs 'cs' a c előbb jön, ezért MINDEN c kezdetű szó megelőzi a cs kezdetűeket. Még a cz is.


[link]

"A betűrendbe soroláskor a szokásostól némiképp eltérően kezeljük a régies írású magyar családnevekben, valamint az idegen szavakban és tulajdonnevekben előforduló régi magyar, illetőleg idegen betűket.


A régies írású magyar családnevekben levő kétjegyű betűket elemeikre bontva soroljuk be (ew = e + w; ch = c + h; cz = c + z; stb.). – Az idegen ábécékben használt kapcsolatokat szintén külön betűk egymásutánjának tekintjük (ch = c + h; oe = o + e; sch = s + c + h; stb.). – Az idegen betűk közül azok, amelyek valamelyik magyar betűtől csak mellékjelükben különböznek, az ábécébe soroláskor nem tekintendők önálló betűknek. – Az idegen mellékjelet csak akkor vesszük figyelembe, ha az idegen mellékjeles betűt tartalmazó szó betűinek sorában nincs más különbség. Ilyenkor az idegen mellékjeles szó kerül hátrább:"


Ha az első betű megegyezik, akkor ugyanilyen elv szerint nézzük a másodikat stb.


És igen tényleg van ilyen szabály, hogy az ABC sorrend képzésénél az a-á, e-é, i-í stb egyenértékű.

Ez lehet, hogy nem a legkorrektebb az a-á, e-é esetében mégis ez a szabály.


egér - élet a sorrend, mert az e és é egyenrangú és a g előbb jön, mint az l.


Kivétel, ha a magánhangzók hosszúságán kívül nincs más eltérés a szóban, pl kerek-kerék. Ekkor és csak ekkor figyelembe vesszük a magánhangzó hosszúságát.

2014. nov. 27. 09:22
 6/10 anonim ***** válasza:
Igen a "cs" betű előrébb van a magyar ABC-ben, mint a másik - A "c" betű után jön, vagyis ott van az ABC elején
2014. nov. 27. 09:36
 7/10 chtt ***** válasza:

"És igen tényleg van ilyen szabály, hogy az ABC sorrend képzésénél az a-á, e-é, i-í stb egyenértékű.

Ez lehet, hogy nem a legkorrektebb az a-á, e-é esetében mégis ez a szabály."


Ez nem korrektség kérdése. Amikor én tanultam és kezdtem dolgozni, nem volt ilyen szabály, s a korábbi példánál maradva a szoros ábécében a vezér előbb volt, mint a vér. Mivel én azt tanultam, nem is tudom megszokni, hogy az é az e elé kerüljön, így tovább tart a szótárban való keresgélés is. (és valljuk meg, nem is logikus, meg igazából nem is egyenértékű, elvégre mégsem mindegy, hogy veréb vagy véreb, szerintem:)))

2014. nov. 27. 11:00
 8/10 anonim ***** válasza:
#7: számomra is logikátlan ez a rendezés, és nem mindegy, hogy veréb vagy véreb, viszont arra is van külön szabály, hogy ha 2 szó között csak ékezetbeli eltérés van, akkor az ékezet nélküli lesz előrébb :D Tehát veréb-véreb esetén, mivel minden egyes karakter megegyezik, így az ékezet nélküli lesz előrébb a sorban. Ugyanígy evés-éves, ettek-ették, akar-akár, stb.
2022. máj. 27. 07:03
 9/10 anonim ***** válasza:

#4: magyar helyesírás szabályai 15. pont.

Csak azok a betűpárok léteznek, amik jelenleg is szerepelnek a magyar abc-ben. Régen volt cz, ch, ew, stb. ezek mind külön betűként kezelendők. Szóval a te sorrended tökéletes, ugyanis a C-betűsöket előre helyezi.

cukor - C betű

czakó - C+Z betű

Czucor - C+Z betű

csizmadia - CS betű

Csokonai - CS betű


Én úgy akadtam rá erre a gyakorikérdésre, hogy egy javascript alapú webes rendező, ami feltételezhetően angol betűk szerint rendez, rosszul rendezte a CZ-t (CS után rakta), és összezavarodtam :D

2022. máj. 27. 07:30
 10/10 anonim ***** válasza:

#9 - Talán emiatt nem dől össze a világ :)

5-ös voltam.

2022. máj. 27. 09:10