Egy szabályos négyoldalú gúla alapélének hossza 10 az alaphoz tartozó testmagasság 8. A gúla ezen testmagasság felezőpontján átmenő az alaplappal párhuzamos síkkal osszuk két részre. Mekkora a két rész felszíne és térfogata?


2014. nov. 23. 22:29
 1/1 anonim ***** válasza:

Ha a testmagasság felénél levágjuk a felső részt, akkor annak a térfogata 1/8-a lesz az eredetinek.


Minden testre igaz, hogyha a hasonlóság aránya k, akkor a térfogatok aránya k^3.


Vagyis a 1/8 * V0 és 7/8*V0 a két térfogat.


Vo ugye alapterület*magasság/3

V0 = 10*10*8/3


A felszín esetében négyzetes arányosság van.


Az eredeti felszín negyede lesz a felső rész felszíne (ha az újonnan keletkező alaplapot is beleszámoljuk.)


Az alsó rész nem hasonlít az eredetihez, és itt nem igaz, hogy a két felszín összege kiadja az eredetit, mert van 2 új lap.


A felső rész felszíne:

1/4*A0


Az eredeti felszín A0.

A felső rész ebből elvesz 1/4A0-5^2 (Az elsó négyzetet kivontam.)

Ezért az alsónak marad:


A0- (1/4A0-5^2) + 5^2 (kap egy új négyzetet a tetejére.)



A0-t kell kiszámolni. alapterület + 4*oldallapok területe.


Ehhez kéne az oldallap magassága, ami nincs meg.


Vágjuk félbe a gúlát.


Így van egy egyenlőszárú háromszögünk

a = 10, ma=8 (testmagasság) b=?


a b szára a háromszögnek éppen az oldallapok magassága.


Pithagorasz-tétellel:

b^2 = 10^2+8^2


És A0 = 10^2 + 4*10*b/2

2014. nov. 24. 13:29