Számítsuk ki a C (3,2) középpontú kör sugarát, ha tudjuk, hogy érinti a 4x-3y=2 egyenletű egyenest. Adjuk meg az érintési pont koordinátáit is?

Ezzel valaki tud valamit kezdeni? én megpróbáltam az 4x-3y=2 egyenletet behelyettesíteni a kör egyenletébe, de nem kaptam meg a megoldást :S

2014. nov. 21. 20:56
 1/3 anonim ***** válasza:
tehát, a kör érinti az egyenest, vagyis a kör középpontja és az érintési pont egyrészt sugár hosszúságú, másrészt merőleges az egyenesre. megnézed mi az egyenes normál vektora, elforgtod 90 fokkal, az lesz a sugár egyenesének a normál vektora, felírod abból a normál vektorból az egyenes egyenletét ami áthalad a C(3,2) ponton, majd a 2 egyenletre, megoldod az egyenlet rendszert, s meglesz hol metszik egymást a 2 egyenes. ezután kiszámolod a metszéspont és a C távolságát.
2014. nov. 21. 21:10
 2/3 anonim ***** válasza:

Az egyenes érinti a kört azt jelenti, hogy a CP sugár merőleges az egyenesre.


Egyszerűen a C pontból merőlegest kell állítani a megadott egyenesre. Utána fel tudod írni a C középpontú CP sugarú kört.


Az egyenes irányvektora (3,4) ezt kapásból látjuk, mert az irányvektoros egyenes egyenlete v2*x-v1*y=valami alakú


Ez normálvektora a CP egyenesnek.


CP egyenlete:

3x+4y = 3*3+4*2


A két egyenes metszéspontja a P pont.

2014. nov. 21. 21:14
 3/3 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen kijöttek az eredmények :)
2014. nov. 22. 10:39