Matekról lenne szó, kör és részeinek területe, írok egy pár feladatot, segítene valaki?


1. A 12 cm sugarú kör egy húrja a kör középpontjából 65fokos szögben látszik. Milyen hosszú a húr? Mekkora a területe a húr által a körből levágott nagyobb körszeletnek?


2.Egy dísztányér pereme 5 cm széllességben népi motívumokat tartalmaz. Mekkora területű a motívumokat tartalmazó rész területe, ha a tányér átmérője 28 cm?


3.Egy 30 cm átmérőjű pizza ára 1500 ft. Tegyük fel, hogy a pizza ára egyenesen arányos a területével. Mennyibe kerül;

a, egy 30 fokos középponti szöggel rendelkező pizzaszelet;

b, egy 18 cm átmérőjű pizza;

c, Egy 60 fokos középponti szöggel rendelkező 12 cm sugarú pizzaszelet.



2014. nov. 20. 20:11
 1/2 neonice válasza:

1. Ha berajzolod a húrt és 2 sugarat amik 65 fokos szöget zárnak be, akkor egy háromszöget kapsz. A húrt koszinusztétellel kiszámolhatod, a két sugár (vagyis a háromsög 1-1 oldala) és a közbezárt szög segítségével


2. Kiszámolod egy 28 centi átmérőjű kör területét, majd egy 23 centi átmérőjű kör területét, és nagyobból kivonod a kisebbet.


3. a) 30/360=1/12--> 360foknak 30fok a 12-ede,így 1500/12

b) 18/30*1500 -- arányosság itt is!

c) 60/360= 1/6, de még a sugár arányát is vegyük ami 12/30 = 0,4

Tehát 1500*((1/6)*0,4))= 100 ft !

2014. nov. 20. 20:46
 2/2 A kérdező kommentje:
köszönöm:)
2014. nov. 20. 20:54