Mekkora lesz a pH 10cm3 erős sav hozzáadása után? Gyenge bázis (Kd=1,53*10-5 M) 10cm3-éhez adunk 0,11M-os erős savat, ennek átlag fogyása: 9,64cm3.

Azt már kiszámoltam, hogy az eép-ban 5,22-es a pH, ezen adatok alapján: 10cm3 0,106M-os gyenge bázis és 9,64cm3 0,11M-os erős sav. De mi történik, ha ehhez még erős savat öntünk?

2014. nov. 20. 16:20
 1/5 Silber ***** válasza:
Elég kesze-kusza a feladat szövege. Írd le pontosan, mert így nem értelmezhető.
2014. nov. 20. 16:37
 2/5 A kérdező kommentje:
Írom! Gyenge bázis (Kd=1,53*10-5 M)(egysavú gyenge bázis) 10cm3-es oldatához adunk 0,11M-os erős savat, pl. HCl-t, ez a mérőoldatunk, ennek átlag fogyása: 9,64cm3. A kérdés az, hogy mekkora lesz a pH még 10cm3 erős sav hozzáadása után. Tehát azután öntjük hozzá, miután beállt az egyenértékpont.
2014. nov. 20. 17:06
 3/5 Silber ***** válasza:

Mindenek előtt egyezzünk meg, hogy a térfogatokat additívnak tekintjük, a relatíve híg oldatok miatt.


Felírható általános reakcióegyenlet:

MOH + HCl -> MCl + H2O


n(HCl)=c(HCl)*V(HCl)=0,11*0,00964=1,06*10^-3 mol


Mivel egyenértékpontig ment a reakció (a meghatározási metódusát most ne firtassuk), így a keletkező oldat egy sóoldat lesz.

Gyenge lúg és erős sav sójaként savasan fog hidrolizálni.


n(MCl)/n(HCl)=1/1, tehát n(MCl)=n(HCl)

c(MCl)=n(MCl)/[V(MOH+V(HCl)]=1,06*10^-3/0,01964=0,054 M


Kh=Kw/Kb=[H+]^2/(c(MCl)-[H+])

Kh=10^-14/(1,53*10^-5)=6,54*10^-10


Kirendezve: [H+]=-Kh+(Kh^2+4*Kh*c)^(1/2)/2=5,94*10^-6

pH=-lg[5,94*10^-6]=5,23


Ha ehhez még savat öntünk, akkor az gyakorlatilag teljes mértékben vissza fogja szorítani a só hidrolízisét.


Kh=[H+]^2/(c(só)-[H+]) kirendezve c-H összefüggésre:

c(só)=[H+]^2*([H+]+Kh)/Kh

Látható, hogy ha sav hozzáadásával növeljük [H+]-t, akkor c(só)-nak is növekednie kellene, hogy fenntartsa az egyensúlyt. Azonban a só hidrolíziséből származó mennyiséget mi feltehetőleg bőven pótoljuk a savval, így a sónak nem kell hidrolizálnia a [H+] fenntartásához, így disszociációja visszaszorul. Ebből következően tehát a "2. oldat" úgy fog viselkedni, mintha tiszta sav lenne.


n(HCl)2=c(HCl)*V(HCl)2=0,11*0,01=1,1*10^-3 mol HCl

V2=V+V(HCl)2=0,01964+0,01=0,02964 dm^3


c(HCl)2=n(HCl)2/V2=1,1*10^-3/(2,964*10^-2)=3,71*10^-2 M

pH2=-lg[3,71*10^-2]=1,43

2014. nov. 20. 17:34
 4/5 A kérdező kommentje:
Köszönöm a válaszod! Abban még tudsz segíteni, mennyi lesz a pH, ha 12cm3 HCl-t adok hozzá 10cm3 helyett? Mert erre van egy példatár által adott válaszom: 1,93, de a leírt módszered alapján nem jött ki ez az eredmény. Mit számoltam el? Köszi
2014. nov. 20. 18:04
 5/5 A kérdező kommentje:
Az egyenértékpontig értem, a 5,2-es pH-t én is kiszámoltam.
2014. nov. 20. 18:05