Sztöchiometriai számításokban segítene valaki? (Kémia! )


Egy alumíniumot és rezet tartalmazó keverék 5,0 g-ja sósavból 3,2 dm3 standard állapotú gázt fejleszt. Hány tömegszázalék alumíniumot tartalmazott a keverék?


Az előző feladatban kiszámoltam, hogy 25 g alumínium 34 dm3 hidrogéngázt fejleszt. Ebben a feladatban viszont addig jutottam, hogy a gáz anyagmennyisége 0,13 mol. :( Mit kezdjek a keverék fogalmával?



2014. nov. 17. 22:12
 1/3 A kérdező kommentje:
Valamint mit jelent az, hogy a hidrogén-peroxid 30 tömegszázalékos?
2014. nov. 17. 22:42
 2/3 Silber ***** válasza:

A feladat kulcsát megértetted, csak az Al-lel reagál a sósav. A hidrogén anyagmennyisége pedig kapcsolatban áll a térfogatával az ideális gázegyenlet alapján: p*V=n*R*T. Csak át kell rendezni.


A 30%-os H2O2-oldat pedig azt jelenti, hogy 100 g oldat tartalmaz 30 g H2O2-t (és 70 g vizet).

2014. nov. 18. 01:00
 3/3 Silber ***** válasza:

Ha a HCl mennyiségének visszaszámolása a gond, akkor fel kell írni az egyenletet:

2Al + 6HCl -> 2AlCl3 + 3H2


6 mol HCl hatására 3 mol H2 keletkezik

x mol HCl hatására 0,13 mol H2 keletkezik

_____

x=0,13*6/3=0,26 mol HCl reagált el.

2014. nov. 18. 01:07