Fizika számításokban, ill. képlet írásban segítettek?

Egy 600 kg tömegű gépkocsi sebessége induláskor 10 s alatt 72 km nőtt. Mekkora erő gyorsította? Mekkora a lendületváltozás?
2013. okt. 26. 06:28
 1/10 anonim ***** válasza:
100%

72 km nőtt = ez totál értelmetlen magyarul és fizikai értelemben. 72 km/h-ra nőtt.


m = 600 kg - tömeg

delta v = 72 km/h = 20 m/s - sebességváltozás

delta t = 10 s - a sebességváltozáshoz szükséges idő

------

a = delta v /delta t = 2 m/s^2 - gyorsulás


F = m*a = 1200 N - gyorsító erő


delta I = m * delta v = 12000 kgm/s - lendületváltozás


-KA-

2013. okt. 26. 09:29
 2/10 A kérdező kommentje:
72 km/h-ból hogy lett 20 m/s?
2013. okt. 26. 10:26
 3/10 anonim ***** válasza:

Köszönöd szépen, ugye? Te hanyadikos vagy? És semmit sem tanulsz fizikaórán?


[link]


-KA-

2013. okt. 26. 12:30
 4/10 A kérdező kommentje:
40 éves és 9.-s. Bocsi de nehéz újra felhozni a múltat!
2013. okt. 26. 13:58
 5/10 A kérdező kommentje:
időközben kinyomoztam hogy lett 20 m/s, de köszönöm és bocs a tudatlanságomért. Én csak igyekszem mert a távoktatáson igen nehéz és keveset magyaráznak el.
2013. okt. 26. 14:00
 6/10 anonim ***** válasza:
Verstehe!
2013. okt. 26. 16:25
 7/10 anonim ***** válasza:

Tudok még segíteni valamiben?


-KA-

2013. okt. 26. 21:27
 8/10 A kérdező kommentje:
igen, a centripetális erűt nem értem, ha kirakom jó lenne egy képlet vagy levezetés. Előre is köszönöm!
2013. okt. 27. 05:57
 9/10 anonim ***** válasza:

A centripetális erőről azt kell tudni, hogy nem egy külön erő, hanem a testre amúgy is ható erő, ami körpályán tartja a testet. A körpály középpontja felé mutat, mintegy befelé "húzza" a testet. Lehet


- kötélerő, pl. parittyában levő kő;

- súrlódási erő, pl. kanyarban az úttesten maradó kocsi; ha túl nagy sebességgel kanyarodik, a súrlódási erő nem elég nagy körpályán tartáshoz: a kocsi kisodródik;

- gravitációs (nehézségi) erő /ez szabaderő/, pl. bukkanóban haladó kocsit az úttesthez szorító erő; túl nagy sebességnél az autó lerepül az útról.


A körmozgás egyik jellemzője a szögsebessség.

Jele omega,

mértékegysége 1/s = 1 Hz (1/s maga a mérétékegység, hertz, rövidítve Hz a mértékegység neve),

kiszámítása: omega = 2pí*f = 2pí/T.

f a fordulatszám, más néven frekvencia, 1 1/s = 1 Hz, f = n/t (fordulatok száma osztva az eltelt idővel).

T a körülfordulási idő, más néven periódusidő, 1 s, T = t/n.


A körmozgás másik jellemzője a körpálya r sugara. Méterben mérik.


A tömegpontot körpályán tartó erő, másképpen centripetális erő kiszámítása a körmozgás jellemzőivel és a test tömegével: Fcp = m*r*omega^2.


Nos a levezetés? Newton II. törvényéből indulhatunk ki, amit a dinamika alaptörvényének is nevezünk. Képlete: F = m*a. Testre ható erők eredője = test tömege*test gyorsulása.


Hogy jön ide a gyorulás? Az egyenletes körmozgást végző test is gyorsuló mozgást végez, mert a sebességvektorának az iránya változik, mégha a sebességvektor nagysága állandó is marad. Egyenletes körmozgást végző test gyorsulását centripetális gyorsulásnak nevezzük.


A gyorsulás, úgy általában egységnyi időre eső sebességváltozás. Képlettel: a = delta v / delta t.

Mindenféle vektorokkal le lehet vezetni, hogy acp = r*omega^2, másképpen acp = v^2 / r.

Lásd az ábrát: [link]


-KA-

2013. okt. 27. 06:46
 10/10 A kérdező kommentje:
Köszönöm a segítséget!
2013. okt. 27. 06:56