Egy kétjegyű szám számjegyeinek összege 12. Ha a jegyeit felcseréljük, 18-cal nagyobb számot kapunk.

2014. nov. 16. 13:18
 1/2 anonim ***** válasza:

9+3=12, 39=21+18


szerintem 93 a megfejtés

2014. nov. 16. 13:46
 2/2 anonim ***** válasza:

Az eredeti számban a tízes helyiértékű számjegyet jelöljük „t”-vel, az egyes helyiértékűt „e”-vel.


Eszerint:

t + e = 12

t*10 + e = e*10 + t -18


Az első egyenlőség megmarad, ha mindkét oldalából kivonunk „e”-t:

t = 12 –e


A második egyenlőségbe „t” helyére írjuk be a fenti helyettesítő különbséget:

(12—e)*10 + e = e*10 + 12 – e - 18


Rendezgessük az egyenletet (vonjunk össze, mindkét oldallal végezzük ugyanazt a műveletet):

120 – 10*e + e = e*10 - 6 – e

120 – 9*e = 9*e - 6

-(9*e) = 9*e – 126

-(9*e) – (9*e) = -126

-(18*e) = -126

18*e = 126

e = 7

t = 12 – e = 12 – 7 = 5


E R E D M É N Y :

A szám: 57. (t = 5, e = 7)


E l l e n ő r z é s :

75 – 18 = 57

2014. nov. 16. 13:50