Egy kétjegyű szám számjegyeinek összege 12. Ha a jegyeit felcseréljük, 18-cal nagyobb számot kapunk.2014. nov. 16. 13:18
1/2 anonim válasza:
9+3=12, 39=21+18
szerintem 93 a megfejtés
2/2 anonim válasza:
Az eredeti számban a tízes helyiértékű számjegyet jelöljük „t”-vel, az egyes helyiértékűt „e”-vel.
Eszerint:
t + e = 12
t*10 + e = e*10 + t -18
Az első egyenlőség megmarad, ha mindkét oldalából kivonunk „e”-t:
t = 12 –e
A második egyenlőségbe „t” helyére írjuk be a fenti helyettesítő különbséget:
(12—e)*10 + e = e*10 + 12 – e - 18
Rendezgessük az egyenletet (vonjunk össze, mindkét oldallal végezzük ugyanazt a műveletet):
120 – 10*e + e = e*10 - 6 – e
120 – 9*e = 9*e - 6
-(9*e) = 9*e – 126
-(9*e) – (9*e) = -126
-(18*e) = -126
18*e = 126
e = 7
t = 12 – e = 12 – 7 = 5
E R E D M É N Y :
A szám: 57. (t = 5, e = 7)
E l l e n ő r z é s :
75 – 18 = 57