Holnapra meg kéne oldanom ezt a két feladatot, de nem nagyon jövök rá, hogy mi is a megoldás. Valaki elmagyarázná nekem?


[link]


Elnézést a kép minőségéért.



2014. nov. 7. 18:22
 1/2 anonim ***** válasza:
100%

2) Írjuk át egy kicsit a számlálót:


7*10^100+5=7*10*10^99+5=70*10^99+5, tehát a törtünk:


(70*10^99+5)/30


Nem nehéz észerevenni, hogy ezt tudjuk egyszerűsíteni 5-tel:


=(14*10^99+1)/6


Ez a tört már csak 2-vel vagy 3-mal egyszerűsíthető; könnyen észrevehető, hogy 2-vel nem tudjuk egyszerűsíteni, mivel a számláló első tagja páros, az 1 páratlan, így a kettő összege páratlan lesz. 3-mal még talán egyszerűsíthető, ehhez a számlálónak oszthatónak kell lennie 3-mal; egy szám akkor osztható 3-mal, ha a szám számjegyeinek összege osztható 3-mal. A számláló így nézne ki, ha leírnánk:


14(98 darab 0)1, tehát valahogy így:


140000...0001, ahol 98 darab 0 van. Ebben a számjegyek összege 15, ami osztható 3-mal, tehát ez a tört még egyszerűsíthető 3-mal.


Tehát az eredeti tört 3*5=15-tel egyszerűsíthető.


3) Első körben a bal oldalon végezzük el a szorzásokat:


(2x+2)/7-(10x-20)/4=x+1


Most szorozzunk 28-cal, így a nevezők eltűnnek:


4*(2x+2)-7*(10x-20)=28*(x+1)


Kibontjuk a zárójeleket:


8x+8-70x+140=28x+28


Összevonunk:


-62x+148=28x+28 /+62x; -28


120=90x /:90


120/90=12/9=4/3=x


Ha kérdésed van, tedd fel!

2014. nov. 7. 18:42
 2/2 A kérdező kommentje:
Megértettem mindent, nagyon szépen köszönöm a segítséget!
2014. nov. 7. 18:53