Hogy van ez szinusztételnél?


a=4,6 b=7,c=7,1

gamma=72

az alfa

akkor

4,6/sin alfa=7,1/sin 72

Hogy jön ki az eredmény?Ha az oldalt kell kiszámolni,azt meg tudom csinálni,de a szöget nem értem.



2014. nov. 6. 20:13
 1/3 qqcska123 ***** válasza:

Ilyenkor célszerűbb a sin-tétel másik alakját használni:

sin alfa / sin gamma = a /c.

Itt sin gammával fel kell szorozni, így sin alfa = (a/c) * sin gamma = 0,6162 => alfa = 38 fok.

2014. nov. 6. 20:26
 2/3 anonim ***** válasza:

Legyen sin(Ł)=k, ekkor


4,6/k=7,1/sin(72°)


Ezt átrendezzük k-ra;


k=4,6*sin(72°)/7,1=~0,616177461


Mivel k=sin(Ł) volt, ezért


sin(Ł)=0,616177461, ezt SHIFT+sin kombinációval (vagy függvénytáblával) kiszámoljuk, viszont ügyeljünk arra, hogy ennek 2 megoldása van:


Ł(1)=38,0375°, ezt adja ki a számológép és a függvénytábla is, viszont tudjuk, hogy 180°-°Ł is a megoldása, ezért

Ł(2)=141,9625°-ot kapjuk.


Ezzel a felírással a legnagyobb oldallal szemközti szöget kaptuk meg, és azt is tudjuk, hogy ha c<=b<=a, akkor y<=ß<=Ł. Ha a legnagyobb szög ~38° lenne, akkor a három szög összege nem lehetne 180°, tehát a második megoldás lesz a helyes.

2014. nov. 6. 20:35
 3/3 anonim ***** válasza:
Még egy dolog; ha 3 oldal van megadva, akkor célszerűbb a koszinusztételt használni, mivel annak mindenképp csak 1 megoldás lesz. De, ha még nem tanultátok, akkor majd fogjátok :)
2014. nov. 6. 20:36