Egy 25 liter térfogatú tároló egyenes, henger alakú, teljesen zárt. Mekkorának válasszuk a méreteit, hogy az elkészítéséhez a legkevesebb anyagot használjuk fel?2014. nov. 6. 00:08
1/8 A kérdező kommentje:
Egy téglalap alakú plakáton 600 cm^2 felületre akarnak nyomtatni. A plakát tetején és alján 9 cm, a két oldalán 6 cm széles margót hagynak. Milyenek legyenek a plakát méretei, ha a legkevesebb anyagot akarják felhasználni?
2014. nov. 6. 00:21
3/8 A kérdező kommentje:
Igen, csak nem tudom, milyen képlet kéne hozzá, amit deriválni kell. :D
2014. nov. 6. 11:02
4/8 A kérdező kommentje:
Á, megvan! V=r^2*π*m
2014. nov. 6. 11:09
5/8 A kérdező kommentje:
És, ha deriválom, akkor az 4rπ-50/r^2?
2014. nov. 6. 11:14
6/8 bongolo válasza:
Térfogata:
r²π·m = 25
(Ha r és m is deciméter, akkor a térfogat liter lesz.)
Felszíne: (van alja, teteje, palástja)
2·r²π + 2rπ·m
Ez utóbbinak keressük a minimumát. Ez kétváltozós fügvény, de mivel tudjuk a térfogatot, tudunk belőle egyváltozósat csinálni, azt meg már majd lehet deriválni.
A téfogatból:
m = 25/(r²π)
A felszín tehát: 2r²π + 2rπ·25/(r²π)
= 2r²π + 50/r
Ennek r szerinti deriváltja:
4rπ - 50/r²
Neked is ez jött ki, szóval igen.
7/8 bongolo válasza:
A plakát:
x széles, y magas (cm-ben).
Hasznos terület:
(x - 2·6)·(y - 2·9) = 600
Teljes terület:
x·y
Ezt akarjuk minimalizálni.
A hasznos területből kifejezzük y értékét x-szel:
y = 600/(x - 12) + 18
A teljes területet kell deriválni, vagyis ezt:
600x/(x - 12) + 18x
Innen gondolom már megy...
8/8 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen! :)
2014. nov. 6. 15:42