Egy 25 liter térfogatú tároló egyenes, henger alakú, teljesen zárt. Mekkorának válasszuk a méreteit, hogy az elkészítéséhez a legkevesebb anyagot használjuk fel?
2014. nov. 6. 00:08
 1/8 A kérdező kommentje:
Egy téglalap alakú plakáton 600 cm^2 felületre akarnak nyomtatni. A plakát tetején és alján 9 cm, a két oldalán 6 cm széles margót hagynak. Milyenek legyenek a plakát méretei, ha a legkevesebb anyagot akarják felhasználni?
2014. nov. 6. 00:21
 2/8 anonim ***** válasza:
deriválni már tanultatok?
2014. nov. 6. 10:46
 3/8 A kérdező kommentje:
Igen, csak nem tudom, milyen képlet kéne hozzá, amit deriválni kell. :D
2014. nov. 6. 11:02
 4/8 A kérdező kommentje:
Á, megvan! V=r^2*π*m
2014. nov. 6. 11:09
 5/8 A kérdező kommentje:
És, ha deriválom, akkor az 4rπ-50/r^2?
2014. nov. 6. 11:14
 6/8 bongolo ***** válasza:

Térfogata:

  r²π·m = 25

(Ha r és m is deciméter, akkor a térfogat liter lesz.)


Felszíne: (van alja, teteje, palástja)

2·r²π + 2rπ·m


Ez utóbbinak keressük a minimumát. Ez kétváltozós fügvény, de mivel tudjuk a térfogatot, tudunk belőle egyváltozósat csinálni, azt meg már majd lehet deriválni.


A téfogatból:

  m = 25/(r²π)

A felszín tehát: 2r²π + 2rπ·25/(r²π)

= 2r²π + 50/r


Ennek r szerinti deriváltja:

  4rπ - 50/r²


Neked is ez jött ki, szóval igen.

2014. nov. 6. 15:36
 7/8 bongolo ***** válasza:

A plakát:

x széles, y magas (cm-ben).


Hasznos terület:

(x - 2·6)·(y - 2·9) = 600


Teljes terület:

x·y

Ezt akarjuk minimalizálni.


A hasznos területből kifejezzük y értékét x-szel:


y = 600/(x - 12) + 18


A teljes területet kell deriválni, vagyis ezt:

600x/(x - 12) + 18x


Innen gondolom már megy...

2014. nov. 6. 15:41
 8/8 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen! :)
2014. nov. 6. 15:42