2 (x-5) / 2 (2x-10) -et hogy lehet egyszerűsíteni?


X értéke = 5.

és nem 0/0 nak kéne kijönni.


a teljes egyenlet:


(2(x-5)*10)

------------

2(2x-10)



ennek az eredménye elvileg 5 de kétlem.


2014. nov. 5. 13:30
1 2
 11/19 A kérdező kommentje:
Hülye kérdés de a grafikon alapján látszik, hogy 5-nél 0 ?
2014. nov. 5. 13:52
 12/19 anonim válasza:
Szerintem az x tengelyen az 5-nél rajzolsz egy x-et (mert 0 az érték)
2014. nov. 5. 14:02
 13/19 anonim válasza:
Meg az y-on is ugyanígy, mivel két egyenlet van
2014. nov. 5. 14:03
 14/19 anonim válasza:
Összehúzod és tádáám :) kész a parabola (?)
2014. nov. 5. 14:04
 15/19 anonim válasza:
Ja neem bocsi EGYENES! ;)
2014. nov. 5. 14:06
 16/19 A kérdező kommentje:

Amit linkeltek ott lemaradt a -5 valójában:


[link]


így néz ki.

2014. nov. 5. 14:08
 17/19 A kérdező kommentje:

5-nél valóban 5 a határ értéke.


Már pedig azért mert:


(2(x-5)*10)

------

4(x-5)


ha ezt egyszerűsíted azt kapod hogy


1*10 = 10

alul meg a 4 ből lesz kettő a zárójel kiesik így

10/2=5 mint határérték.


és mivel x=5 ezért ha nézed a grafikont ott valóban 5 a határérték elvileg.

2014. nov. 5. 14:11
 18/19 A kérdező kommentje:

És igazából én sem rontottam el csak rosszul egyszerűsítettem le. mert nem szabad külön külön kiszámolni mert úgy teljesen mást kapsz.


íme a levezetés:

[link]

2014. nov. 5. 14:18
 19/19 anonim ***** válasza:
eredmény kijött, csak rossz a levezetésed. Nem cserélheted le 10-re a zárójelben lévő részeket, úgy, hogy a többi x-et nem helyettesíted be. Ezt a zárójeles tagot hagyjad meg a végéig, ahol jelzed, hogy ez 10-be tart, és ezért 10/2=5
2014. nov. 5. 14:55
1 2