Valaki néhány 11. oszt. Mértan feladatban segítene?


1.Az ordináta tengelyen keresd meg annak a pontnak a koordinátáját, mely √42 cm-es távolságra van az M(4;1;1) ponttól?

2.Határozd meg azokat a pontokat, melyekben az x^2+y^2+z^2+6x+5y-7z+8=0 egyenlettel megadott gömb metszi az x tengelyt.

3.Határozd meg az ABC háromszög C szögének koszinuszát, ha A(0;1;-1);B(1;-1;2) és C(3;1;0).

Határozd meg a háromszög típusát!

4.Adott |a|=10;|b|=15 és |a-b|=25. Számold ki |a+b|értékét.

Előre is köszönöm aki segít a megoldásában, de aki tudja a feladatot legyen szíves minden lépést leírni köszönöm...



2014. nov. 5. 10:24
 1/2 anonim ***** válasza:

ordináta tengely az az y tengely.

Azok a pontok, ahol x=0 és z=0.


M(4,1,1) ponttól √42 távolságra lévő pontok egy gömbön vannak. A gömb egyenlete:


(x-4)^2+(y-1)^2+(z-1)^2 = 42


Beírjuk, hogy x=0, z=0

16+(y-1)^2+1 = 42


Ebből y-t kiszámolod.


---------------------------------------

Az x tengelyt ott metszi, ahol y=0, z=0.

Behelyettesíted és kijön x.

--------------------------------------------

Kiszámolod AB, AC és BC oldalak hosszát.

Utána koszinusz tétellel kijön a C szög.


C szög az AB oldallal szemközt van.


AB^2 = AC^2 + BC^2 - 2* AC * BC * cos gamma


A legnagyobb szöget kell kiszámolni, ami a legnagyobb oldallal szemközt van.


Mivel az oldalakat már kiszámoltad, ezért innen már könnyű megmondani, ,hogy milyen a háromszög.


ha a^2 + b^2 = c^2 (ahol c a leghosszabb oldal), akkor derékszögű.

a^2 + b^2 > c^2 hegyesszögű

a^2 + b^2 < c^2 tompaszögű.

-----------------------------------------


a, b és a-b vektorok egy háromszöget alkotnak.

a és b által bezárt szöget kell meghatározni, hogy ki tudjuk számolni a+b hosszát.

Fel kell írni a koszinusz-tételt.


|a-b|^2 = |a|^2+|b|^2 - 2*|a|*|b|*cos gamma


a, b, a+b vektorok szintén háromszöget alkotnak, ahol a és b közrezárt szöge 180-gamma.


|a+b|^2 = |a|^2+|b|^2 - 2*|a|*|b|*cos (180-gamma)


Behelyettesítesz és kész.

2014. nov. 5. 10:43
 2/2 A kérdező kommentje:
Köszi szépen!
2014. nov. 5. 15:22