Hogyan kell megoldani? (kémiai egyensúly)


2SO2(g) + O2(g) <=> 2SO3(g)

4,7805 literes edényben az egyensúlyi mol számok a következők:

n[SO2] = 0,4509

n[O2] = 0,2185

n[SO3] = 0,5896 Adja meg a Kc értékét.



2014. okt. 30. 17:42
 1/1 anonim ***** válasza:

A K egyensúlyi állandó definíciója: vesszük a termékek koncentrációját az egyenletben szereplő "szorzó" hatványára emelve, és leosztjuk a kiindulási anyagok koncentrációval, szintén a megfelelő hatványon:


K = c(SO3)^2 / [c(SO2)^2 * c(O2)]


Mivel c=n/V ezért a 3 szükséges koncentrációt könnyen kiszámíthatjuk:


c(SO2): 0,4509/4,7805=0,09432 mol/dm3

c(O2): 0,2185/4,7805=0,04571 mol/dm3

c(SO3): 0,5896/4,7805=0,1233 mol/dm3


K = 0,1233^2 / (0,09432^2 * 0,04571) = 37,39


A K mértékegysége attól függ, "hány" koncentrációt osztottunk le "hánnyal". Rövidítsük a mol/dm3 mértékegységet nagy M-mel.


Itt most a K = M^2 / M^3 típusú volt, tehát a mértékegység 1/M vagyis a mol/dm3 reciproka, azaz dm3/mol. A megoldás K=37,39 dm3/mol.

2014. okt. 30. 23:21