Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » Fizika: az egyensúly feltétele?

Fizika: az egyensúly feltétele?

Figyelt kérdés

Biztosan hallottátok már egy páran, hogy: A merev test akkor van egyensúlyban, ha a testre ható erők eredője és ezen erők forgatónyomatékainak összege is nulla.


Most az merült fel bennem, hogy az egyenletes forgómozgásnak nem ez a feltétele? (Azt nyilván tudjuk, hogy az egyenletes körmozgásnak nem ez, mert ott a centripetális erőt valaminek biztosítania kell.)

Illetve előfordulhat esetleg olyan helyzet, hogy egy kiterjedt merev test egyenes vonalú egyenletes mozgást és egyenletes forgómozgást végez.(?) Annak nem ez a feltétele?



2014. febr. 4. 20:59
 1/7 anonim ***** válasza:
Ha egyenes vonalú egyenletes mozgást végez, akkor egyben egyensúlyban is van, mivel nincsen gyorsulása. Forgómozgást még nem tanultam.
2014. febr. 4. 21:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 A kérdező kommentje:
Ezt tudtam, azért köszi!
2014. febr. 4. 21:12
 3/7 bongolo ***** válasza:

Igazad van. A forgómozgásnál ez a Newton II megfelelője:

  Σ M = Θ·β

Vagyis ha a nincs forgatónyomaték, akkor nincs szöggyorsulás.


És persze, ha ehhez még egyenes vonalú egyenletes mozgás is szuperponálódik, az nem változtat semmit (mondjuk egy mozgó inerciarendszerben forog a tárgy).

2014. febr. 4. 22:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:

Igen, mindkettőnek ez a feltétele.


"Illetve előfordulhat esetleg olyan helyzet, hogy egy kiterjedt merev test egyenes vonalú egyenletes mozgást és egyenletes forgómozgást végez.(?) Annak nem ez a feltétele?"


Előfordulhat, pl. vizszintes talajon állandó sulyponti sebességgel gördülő korong pont ilyen mozgást végez, feltéve ha síkmozgást végez.

2014. febr. 5. 19:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 A kérdező kommentje:
Értem, köszi a válaszokat! De erről vajon miért nem esett szó nálunk óra keretében..? A tankönyv sem tesz említést, csak a nyugalom és egyensúly fogalmait tárgyalja, ami könnyen érthető. 9. osztályos vagyok.
2014. febr. 5. 20:03
 6/7 anonim ***** válasza:

Mert középiskolában nem rendelkeztek megfelelő matematikai tudással ahhoz, hogy bonyolultabb, általánosabb eseteket vizsgáljatok.

Ezért csak igen speciális, és síkbeli esetekre szoratkoztok.

Ha teljesen korrektek akarnánk lenni, akkor olyan fogalmakat kéne bevezetni, hogy impulzusderivált, perdületderivált, stb. Newton II. törvénye is ezekkel írhatók fel egzakt módon.

2014. febr. 5. 20:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:
Ezért volt régen egy évvel később a mozgástan, és a nem vektoros fizika esett 9. osztályra. (Ezen a sorrendi kérdésen talán még ma is vitatkoznak a fizikatanárok.)
2014. febr. 5. 21:34
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!