Fizika: az egyensúly feltétele?
Biztosan hallottátok már egy páran, hogy: A merev test akkor van egyensúlyban, ha a testre ható erők eredője és ezen erők forgatónyomatékainak összege is nulla.
Most az merült fel bennem, hogy az egyenletes forgómozgásnak nem ez a feltétele? (Azt nyilván tudjuk, hogy az egyenletes körmozgásnak nem ez, mert ott a centripetális erőt valaminek biztosítania kell.)
Illetve előfordulhat esetleg olyan helyzet, hogy egy kiterjedt merev test egyenes vonalú egyenletes mozgást és egyenletes forgómozgást végez.(?) Annak nem ez a feltétele?
Igazad van. A forgómozgásnál ez a Newton II megfelelője:
Σ M = Θ·β
Vagyis ha a nincs forgatónyomaték, akkor nincs szöggyorsulás.
És persze, ha ehhez még egyenes vonalú egyenletes mozgás is szuperponálódik, az nem változtat semmit (mondjuk egy mozgó inerciarendszerben forog a tárgy).
Igen, mindkettőnek ez a feltétele.
"Illetve előfordulhat esetleg olyan helyzet, hogy egy kiterjedt merev test egyenes vonalú egyenletes mozgást és egyenletes forgómozgást végez.(?) Annak nem ez a feltétele?"
Előfordulhat, pl. vizszintes talajon állandó sulyponti sebességgel gördülő korong pont ilyen mozgást végez, feltéve ha síkmozgást végez.
Mert középiskolában nem rendelkeztek megfelelő matematikai tudással ahhoz, hogy bonyolultabb, általánosabb eseteket vizsgáljatok.
Ezért csak igen speciális, és síkbeli esetekre szoratkoztok.
Ha teljesen korrektek akarnánk lenni, akkor olyan fogalmakat kéne bevezetni, hogy impulzusderivált, perdületderivált, stb. Newton II. törvénye is ezekkel írhatók fel egzakt módon.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!