2014. okt. 20. 20:26
 1/6 anonim ***** válasza:
egy 6-tal osztható szám hogy lehet felbonthatatlan?
2014. okt. 20. 20:29
 2/6 A kérdező kommentje:
A legegyszerűbb példa a 6, ami felbonthatatlan ebben a számgyűrűben, mert nem tudod használni a 6*1 szorzatot, hiszen "nem is létezik" 1-es... (legalábbis ebben a számkörben)
2014. okt. 20. 20:34
 3/6 anonim ***** válasza:
de felírható úgy hogy 2*3
2014. okt. 20. 20:37
 4/6 anonim ***** válasza:
ja már értem szóval csak 6, 12, 18 stb szorzatára lehet felbontani...
2014. okt. 20. 20:45
 5/6 A kérdező kommentje:
Igen, ez az utolsó hozzászólás a kulcs a megoldáshoz. De hogyan tovább?
2014. okt. 20. 20:52
 6/6 anonim ***** válasza:

6k alakú számok vannak a halmazban, ahol k>0.


Ha k nem osztható 6-al, akkor ez biztos, hogy felbonthatatlan.


Ha k osztható 6-al, akkor 36x alakú számokról beszélünk Meg kell mutatni, hogy ez mindig felírható 6k*6l alakban, ahol k és l se osztható 6-al. (Ekkor lesz a két szám felbonthatatlan)


36x = 6k*6l

x = k*l


Az x természetes számnak k*l egy szorzattá bontása.

Ha x nem osztható 6-al, akkor nincs gond, a jobb oldalon se k, se l nem lehet osztható 6-al.


Ha x 6 többszöröse, akkor használjuk ki, hogy 6=2*3


Vagyis ha x prímtényezői közül k-ba kerül az összes 2-es szorzó, és l-be az összes 3-as szorzó, akkor se k, se l nem lesz 6-al osztható.


Pl 1296-ot kell felírni 6*k*6*l alakban


36 = k*l

Bontsuk 4*9-re


24 * 54 szorzata 1296 és mindkettő felbonthatatlan.

2014. okt. 21. 08:13