Hány 6-tal osztható hatjegyű szám képezhető a 0,1,2,3,4,5 számjegyekből, ha a számjegyek között nem engedjük meg az ismétlődést?


2014. okt. 12. 20:58
 1/4 anonim ***** válasza:
Nekem 360 jött ki, ha jól számoltam.
2014. okt. 12. 21:45
 2/4 A kérdező kommentje:
És hogy számoltad? :D Mert én is, meg apukám is kiszámoltuk és nem ugyanaz jött ki, ez meg már egy harmadik megoldás. :D
2014. okt. 12. 22:16
 3/4 anonim ***** válasza:

A hattal oszthatóság szabálya: kettővel és hárommal is oszthatónak kell lennie. Kettővel akkor osztható, ha az utolsó számjegye páros, hárommal akkor, ha a számjegyeinek összege osztható hárommal.

0+1+2+3+4+5=15, tehát 3-al osztható lesz mindegyik szám. Nézzük a kettővel való oszthatóságot.

Ha 0-ra végződik, akkor az előtte lévő öt szám sorrendje nem számít, tehát 5!, azaz 5×4×3×2×1=120

Ha 2-re végződik, akkor annyiban változik az előzőhöz képest, hogy 0-val nem kezdődhet (akkor ugye 5 számjegyű lenne), így 4×4×3×2×1=96, és ugyanez a néggyel végződő számoknál is.

Vagyis a megoldás 120+2×96= 312, azaz ennyi hatjegyű hattal osztható számot lehet ezekből a számjegyekből képezni.

2014. okt. 12. 22:36
 4/4 anonim ***** válasza:
Első vagyok, és a kedves előző válaszadó levezetése rávilágított a számolásom pontatlanságának okára: én (kis butus) arra nem figyeltem, hogy a 0 nem állhat az első helyiértéken, ezért jött ki a 360, de ennek fényében valóban a 312 a helyes megoldás!
2014. okt. 12. 23:24