Matematika, oszthatóság és hatványok (? )


Osztható-e 10-zel a 73^73+37^37 összeg?


Hetvenhárom a hetvenharmadikon meg harminchét a harminchetediken


2014. okt. 19. 16:55
 1/3 anonim ***** válasza:

3^1=3

3^2=9

3^3=.7

3^4=.1

3^5=..3

3^6=..9 stb-stb, tehát látható, hogy 4 hatványonként ismétlődnek a végződések, vagyis 73-ban a 4 megvan 18-szor, marad az 1, tehát 73^73 végződése 3.


7^1=7

7^2=.9

7^3=..3

7^4=..1

7^5=...7 stb, itt is négyesével ismétlődnek a végződések. 37-ben a 4 megvan 9-szer, marad az egy, így a 37^37 végződése 7.

Ezek után már csak a fenti művelet szerint össze kell adni a végződéseket, ami 3+7=10, tehát 10-re végződik, így osztható 10-zel.

2014. okt. 19. 17:10
 2/3 anonim ***** válasza:
53%

1397

1793

igen, osztható!

2014. okt. 19. 17:12
 3/3 anonim ***** válasza:

Az első válasz tökéles.


Kicsit máshogy:

73 = 70+3

Ha ezt valahanyadik hatványra emeljük, akkor minden tag osztható lesz 70-nel (és 10-el is persze) kivéve az utolsó.


Ezért ez ugyanannyi maradékot ad, mint 3^73.

3*3 = 9


3^73 = 3*9^36


9 helyett írhatunk -1-et, mert 9=10-1

3*(-1)^36 = 3.


Az első tag 3 maradékot ad.


A második taggal ugyanezt eljátszva:

7^37 = 7*49^18

49=50-1

7*(-1)^18 = 7


3+7 = 10, vagyis 10-el osztva 0 lesz a maradék.


Ez a módszer akkor jobb, ha nem ismétlődnek ciklikusan a maradékok.

2014. okt. 19. 18:25