Prímtényezős összeadás?


valaki magyarázza el légyszíves


a nevezőt úgy kapjuk meg hogy a két szám legkisebb közös többszörösét vesszük eddig oké.


de a számlálóból semmit nem értek.... hogyan lesz a 81 * 2 ötödien * 5 stb?



[link]


kösz


2014. okt. 17. 10:43
 1/4 anonim ***** válasza:

Az első tört 81 / 972

A közös nevezőt kiszámoltuk.

A 972 = 2^2*3^5


Ezért a törtet 2^5 * 5-el kell bővíteni.


81 / 972 = (81 * 2^5 * 5) / (972 * 2^5 * 5)


A 32/640-et szintén bővíteni kell:


640 = 2^7 * 5


Ezt 3^5-ennel kell bővíteni


32/640 = (32 * 3^5) / (640 * 3^5)


Most közös nevezőn van a két tört, ezért össze lehet adni őket.


81/972 + 32/640 = (81 * 2^5 * 5) / (972 * 2^5 * 5) + (32 * 3^5) / (640 * 3^5) =

=(81 * 2^5 * 5 + 32 * 3^5 ) / (2^7 * 3^5 * 5)

2014. okt. 17. 10:58
 2/4 A kérdező kommentje:

A 972 = 2^2*3^5



Ez oké, de utána bővítést nem értem, mi alapján bővítek, vagy mit nézek hogy kijöjjön a 81 szorozva 2^5*5 ?


Most csak a 81/972-vel kell okoskodnom vagy a másik tagra is figyelnem kell közbe?

2014. okt. 17. 11:41
 3/4 anonim ***** válasza:

Egyszerre egy tagot bővítünk. Amikor már mindnek ugyanaz a nevezője utána tudjuk őket összeadni.


Ha profi vagy, akkor csinálhatod a kettőt egyszerre, ami azt jelenti, hogy húzol egy nagy törtvonalat, alulra beírod a közös nevezőt, fölülre pedig a számlálókat.


De egyelőre maradjunk annál, hogy nem csinálod egyszerre.

Eredeti tört: 81/972


Bontsunk prímtényezőkre a számlálót és a nevezőt is!


81 = 3^4

972 = 2^2*3^5


A tört:


(3^4) / (2^2*3^5)


Azt akarjuk, hogy a nevező: 2^7*3^5*5 legyen.


Ehhez a nevezőt meg kell szorozni: 2^5 * 5-el.


De ekkor a számlálót is ugyanezzel kell szorozni.


81 / 972 = (3^4 * 2^5 * 5) / (2^2*3^5 * 2^5 * 5) =

(3^4 * 2^5 * 5) / (2^7 * 3^5 * 5)


Ugyanígy kell kiszámolni a másikat is, és UTÁNA összeadni.



A számlálót nem kellett volna prímtényezőkre bontani, csak

azért csináltam így, hogy jobban megértsd.


Igazából a nevezőt is csak azért kell, hogy kitaláljuk, hogy mi lesz a közös nevező és mivel szorzunk.


Csinálhatnánk így is:


Közös nevező: 155520

155520/972 = 160-al kell bővíteni

81 / 972 = (81*160) / (972*160) = 12960 / 155520

2014. okt. 17. 13:39
 4/4 A kérdező kommentje:

Köszönöm nagyon nehezen megértettem


"Ezt 3^5-ennel kell bővíteni "


Ezen akadtam el, hogy miért is, aztán látom, hogy pl 2^7-en van meg 3^5-en és pl 2^2-annál a négyzetből hiányzik ^5 de a 3^5-en megvan azzal nem foglalkozunk. de pl 5 nincs meg és kell.



NA leírva keszekusza, de értem mi helyzet !!! Köszönöm..


Minden egyes feladatot ilyen nehezen értek meg, és nagyon sok időm rámegy...


Egy valami biztos, gépészmérnök nem lesz belőlem :D

2014. okt. 17. 15:44