Egy ember fizetést kapott. A fizetése ötöd részét elköltötte, nyolcad részét bankba tette és maradt még 400 eurója. Mennyi volt a fizetése?

matematika, egyenletek

2014. okt. 14. 13:22
 1/6 anonim ***** válasza:
X-1/5X-1/8X=400
2014. okt. 14. 13:25
 2/6 A kérdező kommentje:
Nem jön ki, én : x= 1/5 + 1/8 + 400 képlettel próbáltam, de úgy sem jött ki.
2014. okt. 14. 13:45
 3/6 anonim ***** válasza:

Nem is jöhetett ki, mivel amivel próbálkoztál, már eleve megadta a végeredményt.


Sima törtszámítás az egész:


x - x/5 - x/8 = 400


Vagyis:


40x/40 - 8x/40 - 5x/40 = 400


27x/40 = 400, innen pedig x = 592,592..., egy szakaszosan végtelen tizedestört.

2014. okt. 14. 14:56
 4/6 A kérdező kommentje:
nem a kiszámolás a gond, hanem a végtelen törtből, hogy számolom ki, hogy mennyi volt a fizetése?
2014. okt. 14. 15:17
 5/6 anonim ***** válasza:
A megoldás a vételen tört. Nem minden szám egész, az egyötöd meg egynyolcad részeket nyilván közelítésként kell érteni. A fizetése ez alapján kb. 593 euró lehetett.
2014. okt. 14. 16:03
 6/6 A kérdező kommentje:
köszönöm
2014. okt. 14. 16:04