Hány gramm vízben kell 5 g CuSO4*5H2O feloldani, hogy 80 C-on telített oldatot kapjunk? 20 C-ra történő lehűlés után hány gramm CuSO4*5H2O kikristályosodása várható?


20 C: 20,7g/100g oldószer (vízmentes só)

80 C: 55g/ 100g oldószer (vízmentes só)


2014. okt. 13. 20:13
 1/1 anonim ***** válasza:

Ilyen tömeges dolgoknál mindig az m/m%-ot számold ki, arra mindig tudsz építkezni!!



Tömegszázalék = oldott anyag tömege / oldat tömege x 100

80 fok: m/m% = ... (figyelem, az oldat tömegébe a 55 g só és 100g víz is beletartozik!)

m/m% = 5 / (Mcuso4x5h2o) x (Mcuso4) / (5 + mhígítás) x 100


Ugye az oldott anyag az nem a kristályvizes só, hanem csak a só, ezért osztottam el a cuso4x5h2o moláris tömegével és szoroztam meg a cuso4 moláris tömegével, hogy az 5 g-ból a vízmentes só tömegét kapjuk meg.

Az oldat tömege pedig az 5 gramm kristályvizes só + amit hozzáadtál vizet (mhígítás), amit kiszámolsz szépen.


LEHŰTÉS 20 FOKRA:

kiszámolod 20 fokon a m/m%-ot.

m/m% = 5 / Mcuso4x5h2o x Mcuso4 - mkiválás / (5 + mhígítás - (mkiválás / Mcuso4 x Mcuso4x5h2o)) x 100


Ugye itt is figyelni kell arra, hogy a m/m% számlálója a vízmentes sóra vonatkozik, a nevezőjében pedig az egész tömege szerepel, tehát a kiváláskor kiváló vizet is beleszámoltuk.


Jó számolást :)

2014. okt. 13. 20:31