Hogy kell az ilyen példákat kiszámolni?


(2^n+1)^2

(3^n+3^k)^2

(3a^k+b^k)^2

(a^2n+a^-2n)^2


A ^ jel után levő szám és betű a + jelig a hatványt jelenti. A példa után ^2 pedig a négyzetre emelés.


A megoldásokat tudom, de azt nem értem, hogy ezekhez a példákhoz hasonlóan, hogy jönnek ki az eredmények. Ezért kérek egy kis rövid és érthető magyarázatot is hozzá. :)

Előre is köszönöm a válaszokat! :)



2014. okt. 13. 15:25
 1/3 anonim ***** válasza:
Ha binomot tucc hatványozni, meg azt tudod, hogy (x^n)^m=(x^m)^n=x^nm, akkó mindent tucc, ami a zilyen példákhó kő!
2014. okt. 13. 15:53
 2/3 anonim ***** válasza:

"Általános/középiskolában":

Nevezetes azonosságo(ka)t kell használni.


A példáidban mind az (a+b)^2 = a^2 + 2ab + b^2 azonosságot.

Plusz az #1-es által említett "hatvány hatványa" azonosságot. Általánosabban: kellenek még a hatványozás azonosságai is.


A 4. talán a legnehezebb ezek közül:

Itt a = a^2n, b = a^-2n


(a^2n + a^-2n)^2 = (a^2n)^2 + 2(a^2n)(a^-2n) + (a^-2n)^2 =

= a^4n + 2 + a^-4n


Ha jól számolok...


Az 1. és a 3. tagnál az (a^n)^m = a^(nm) azonosságot,

a középsőnél pedig az a^n * a^m = a^(n+m) azonosságot kell alkalmazni. Illetve azt tudni, hogy a^0 = 1 (ha a nem 0).

2014. okt. 13. 16:15
 3/3 A kérdező kommentje:
Köszönöm a válaszokat! :D
2014. okt. 13. 19:13