2x^2 = 4x + 23
Ha nem lenne ott az a 2-es, már kijött volna, de így a 25-öt el kell osztanom 2-vel. Próbáltam már megoldóképlettel is, bár még nem vettük, de úgy sem jött ki. Esetleg nincs megoldása? Ha így van, akkor ez hol derül ki?
2014. okt. 10. 16:56
1/2 anonim válasza:
Az miért probléma, hogy két számot el kell osztani egymással?
2*x^2 - 4*x - 23 = 2*(x^2 - 2*x - 23/2) = 0.
x^2 - 2*x + 1 - 1 - 23/2 = (x - 1)^2 - 25/2 = 0. (Gondolom idáig jutottál, mert itt szerepel először a 25.)
(x - 1)^2 = 25/2 (akkor nem lenne megoldás, ha itt negatív szám lenne a jobb oldalon),
x - 1 = ± 5/gyök(2),
x1 = 1 + 5/gyök(2),
x2 = 1 - 5/gyök(2).
Ez mind a kettő létező szám, ami lehet egy másodfokú egyenlet megoldása. A közelítő értékét kiszámolhatod számológéppel.
2/2 A kérdező kommentje:
Köszönöm a segítséget. Csak az zavarhatott meg, hogy eddig mindig egész számok jöttek ki, és itt csak egy 2-esen múlott.
2014. okt. 10. 17:12