Ezt hogy kéne kiszámolni? (Százalék számítás, ne ilyen e meg p-vel ha lehet, mert azzal még ennyire se tudom, köszönöm)

Ha a must 83%-ból lesz bor, és a bort 12%-a alkohol, akkor mennyi alkohol lesz 20hl mustból készült borban?

2014. okt. 7. 18:03
 1/2 anonim ***** válasza:
100%

Ha 20 hl 83%-a must, azt "p és e nélkül" egyenes arányossággal lehet kiszámolni:


A 20 hl a 100%, az a kérdés, hogy mennyi az 1%. Mivel a 100%-ot 100-zal osztjuk, hogy 1%-hoz jussunk, ezért a 20 hl-t is ennyivel kell osztanunk: 20/100=0,2 hl. Innen ki tudjuk számolni a 83%-át úgy, hogy ezt az 1%-ot 83-mal megszorozzuk, így a 0,2 hl-t is ennyivel szorozzuk: 0,2*83=16,6 hl.


Ennek a 16,6 hl-nek a 12%-a az alkoholtartalom. Ugyanúgy járunk el, mint az előbb, viszont most a 16,6 hl lesz a 100%. Osztunk 100-zal: 16,6/100=0,166 hl, ezt szorozzuk 12-vel: 0,166*12=1,992 hl=199,2 l alkohol lesz a borban.


Ezt a gondolatmenetet egyszerűsíti le a képlet:


é=a*p/100, ahol a az "alap", vagyis az a szám, aminek a valamilyen százalékát keressük, p a "százalékláb", vagyis hogy a megadott szám hány százaléka a kérdés, é pedig az "érték", vagyis a megadott szám százalékos értéke.


A bor esetén:


a=20

p=83

e=? ez a kérdés, azt kaptuk rá, hogy 16,6.


Az alkohol számításánál:


a=16,6

p=12

e=? ez a kérdés, erre kaptuk, hogy 1,992.


Remélem ebből már sikerül mindent megérteni.

2014. okt. 7. 18:16
 2/2 A kérdező kommentje:
Jajj, köszönöm szépen, már rájöttem az elsőből hogy kell, megy a zöld kéz! Csak másik iskolában kezdtem az évet, és itt sok mindent máshogy számolnak, és már nagyon összezavarodtam! Köszönöm szépen! :)
2014. okt. 8. 13:11