VEKTORSZÁMÍTÁS! Olyan írjon, aki nem csak egy szóban válaszol. OK?


1. Igaz-e, hogy ha a × c = b × c, akkor a = b?

2. Mi a geometriai jelentése az (a + b) × (a − b) szorzatnak?

3. Határozzuk meg a × b-t és nagyságát, ha

a = (1, 2, 1), b = (2, 3,−2),

a = (2, 0, 1), b = (0, 0, 1),

a = (5, 7,−3), b = (−1,−2,−5).

4. Számítsuk ki az ABC háromszög területét, ha a csúcspontjainak koordi-

nátái A(−1, 1, 2),B(1,−1,−2),C(1, 1, 1), ill.

A(2, 1, 1),B(1, 2, 3),C(4, 1,−5).

5. Számítsuk ki az ABCD paralelogramma területét, ha a csúcspontjainak

koordinátái A(0, 0, 0),B(2, 0, 0),C(1, 1, 1), ill.

A(1, 2, 3),B(2,−1, 3),C(5,−2,−3).

6. Határozzuk meg az ABC sík normálvektorát, ha A(4, 0, 2),B(−1,−2,−3),C(5, 1, 3).

7. Mekkora szöget zárnak be az a és b vektorok, ha

a = (−1, 3, 7), b = (2, 5,−4), ill.

a = (2,−3, 5), b = (−1,−2, 5). Határozzuk meg a szöget a skalár- és a

vektorszorzat alapján is!

8. Legyenek az O~A = a és a b vektorok egymásra merőlegesek. Határozzuk

meg az olyan X pontok mértani helyét, melyekhez tartozó O~X = x-re

a × x = b.

9. Számítsuk ki (a × b) × c és a × (b × c) értékét, ha

a = (0, 1, 2), b = (1, 1,−1), c = (2,−1, 0), ill.

a = (1, 2, 3), b = (−1,−2,−3), c = (5, 7, 2).

10. Számítsuk ki a × (b × c) értékét, ha

a = (0, 0, 1), b = (2, 3, 1), c = (−2, 3,−1), ill.

a = (1,−2, 3), b = (−1, 2,−3), c = (5,−7, 2).



2014. okt. 2. 17:41
 1/5 anonim ***** válasza:
85%
Semmi keres, koszonet, vagy akarmi, csak ideb.szod a hazidat, es csinalja meg valaki? Szerintem ezt nem gondoltad at.
2014. okt. 3. 11:29
 2/5 Tom Benko ***** válasza:

1; Fejtsd ki, de ne koordináták szerint!

2; Hehe, rajzold le, úgy őrjítően egyszerű.

3; (a\times b)_i=\epsilon_{ijk}a_jb_k

4; Írd fel az oldalvektorokat, és Héron-képlet.

5; Ez pont a vektoriális szorzat.

6; Ez is.

7; Le is van írva, hogyan kell.

8; Ez jó feladat, még egy kicsit gondolkodni is kell rajta. Ilyet kérjetek többet a tanártól! Értelemszerűen \vec{x} is merőleges kell legyen \vec{b}-re, úgyhogy ez egy síkgörbe lesz. Másodszor |\vec{x}|\cdot\sin\alpha állandó kell legyen. Innentől már menni fog, feltéve, hogy tanultatok paraméteres formákat a legismertebb görbékre. Ha nem, akkor próbáld lerajzolni egy konkrét esetben.

9; Egyszerűen és nyersen számold ki.

10; Ezt is.

No, egyszavas válaszok?

2014. okt. 4. 08:45
 3/5 anonim ***** válasza:

1. persze,hogy igaz.Hát ez elég egyértelmű,a-t írd át b-re és ugyanazt kapod.Szerintem axc=cxb-t akartál írni,ami nem igaz.vektoriális szorzat nem felcserélhető.


2.Geometriai jelentése:Vektoriális szorzat két vektorra merőleges harmadik vektort állít elő(csak 3 dimenzióban értelmezhető).


3.axb eredménye vektor lesz,mert vektorokat szorzol.axb=(2,6,-2) (0,0,1) és (-5,-14,15).


4.Vektoriális szorzatot alkalmazd,semmi nehéz nincs benne,az eredményt oszd el 2-vel,mert egy "fél paralelogramma".


5.Ugyanez,csak most ne ossz 2-vel.


6. sík egyenletét ismerd.

7. skalárszorzat alkalmazása mint gimiben,csak a1a2+b1b2+c1c2 alakban


9.(axb)xc vegyesszorzat,nem felcserélhető,vigyázz.Előbb a zárójelest végezd el,majd utána mehet a 3. tag.


5.

2014. okt. 14. 02:44
 4/5 anonim válasza:

Első hozzászólónak igaza van.


Az előttem lévőnek szerintem az 1.-ben nincs igaza.


Az állítás így igaz: a=b => axc=bxc. DE! Nem ez volt az állítás, hanem: axc=bxc => a=b,

vagyis az, hogy ha egyik vektor (a) vektoriális szorzata egy másikkal (c) egyenlő azzal, hogy egy harmadik vektor (b) keresztszorzata ugyanazzal (c), ebből következik-e egyértelműen, hogy a és b tök ugyanazok.

Szerintem NEM.


Ugyebár axc merőleges "a"-ra és "c"-re is, illetve bxc merőleges "b"-re és "c"-re, és még axc=bxc is igaz.

Ez csak úgy történhet, hogy "a", "b" és "c" egy síkban vannak, mivel a keresztszorzatok eredménye csakis erre az egy síkra (meg az ezzel párhuzamos síkokra) merőleges.

Oké. Az egyenlőség szerint: |a|*|c|*sin(béta)=|b|*|c|*sin(alfa),

ahol béta az "a" és "c" vektorok hajlásszöge, alfa pedig a "b" és "c" közti szög.


Indirekt bizonyítás:

De mi van, ha azt mondom, hogy "a" ne legyen egyenlő "b"-vel, és le merném fogadni, hogy axc=bxc így is teljesülhet!

Mondjuk nézzen a két vektor más irányba, legyen pl. béta=30° és alfa=90°.


Ekkor az egyenlőséget átírva: |a|*|c|*sin(30°)=|b|*|c|*sin(90°)

vagyis: |a|*|c|*0,5=|b|*|c|*1

vagyis: |a|/2=|b| tehát teljesen értelmes kifejezést kaptunk...meg lehet csinálni, amit a bizonyítás elején állítottam: "a" és "b" vektorok hossza ilyenkor nem egyenlő (és az irányuk is más "c"-hez képest). Jé...marhára nem egyenlő "a" és "b", pedig axc=bxc igaz...vagyis mondtam egy ELLENPÉLDÁT, így az állítás NEM LEHET IGAZ!


Pl. Állítás: minden ló fehér.

Állítás hamisságának igazolása: Nekem fekete lovam van, és mivel a lovam tényleg egy ló, így nem igaz, hogy minden ló fehér. Az én lovam egy ellenpélda.


Szavakkal: Abból, hogy axc=bxc nem következik az, hogy a=b, mert más irányú és más hosszúságú vektorokból is ki lehet hozni ugyanazt a vektoriális szorzatot! (Viszont az állítás megfordítva persze, hogy igaz...) :)


Üdv.:

23/N


Ui.: A többi feladatra adott választ még nem néztem át, de az elsőt megcsináltam, hogy aki idejön, nehogy félre legyen vezetve, hogy az 1. igaz.

2014. dec. 23. 14:20
 5/5 anonim ***** válasza:

1)

Legyen alfa az "a" és "c", beta pedig "b" és "c" által bezárt szög.

a x c = b x c

|a|*|c|*sin(alfa)=|b|*|c|*sin(beta)

|a|*sin(alfa)=|b|*sin(beta) => A fenti állítás nem igaz

2014. dec. 23. 20:29