Találtam egy típuspéldát, ami nem világos.

cos3x=0,5

3cosx=0,5

3cos^2x=0,5

cos^23x=0,5


Ha minden igaz akkor az összes efféle sablon ebbe benne van.

Előre is köszönöm a segítséget!



2014. okt. 2. 13:53
 1/3 A kérdező kommentje:
Megpróbálom még ábrázolni, ott akkor adja magát. Bár jó lenne fejből, mert nem mindig van idő koordinátatengelyen...
2014. okt. 2. 13:56
 2/3 anonim ***** válasza:

cos 3x = 0,5


Ezt átírhatjuk úgy, hogy cos y=0,5


Melyek azok az y szögek, amiknek a cosinusza 0,5?

Ami egyből eszedbe jut a cos 60 fok.


3x = pi/3 + 2*k*pi (vagy úgy is írható, hogy 3x =60fok + 360*k )

Ebből:

x= pi/9 + 2/3 * k*pi


Ezen kívül a 300 fok is jó megoldás

(képzeld magad elé az egységkört, vagy a cos függvényt)

300 fok írható úgy, hogy -pi/3 vagy 5/6*2pi = 5/3 pi


3x = 5/3*pi + 2*k*pi


x= 5/9 * pi +2/3 * k * pi



A 2-es feladatban:


cos x = 0,5/3 = 1/6

Ez nem nevezetes szög, ezért számológéppel kell kiszámolnod cos x-et.


x1 = 1,4 + 2*k*pi


Itt is igaz, mint az előbb, hogy 2 megoldás van 0-2pi között. Ezért tudnod kell, hogy az egyik megoldásból hogy kapod meg a másikat. cos esetében pl ha cos (x) megoldás, akkor cos(-x) is, vagyis ez lesz a másik:


x2 = -1,4 + 2*k*pi


Ami átírható úgy is, hogy (-1,4 + 2*pi) + 2*k*pi = 4,88+2*k*pi



A 3. feladat ugyanez, cos x= valami formába kell hozni.


cos^2 x = 0,5/3 = 1/6


cos x = +- gyök(1/6)


Itt két egyenleted van:


cos x =1/gyök(6)


Számológéppel megkeresheted a megoldását, mint az előbb.


Utána

cos x = -1/gyök(6) -ot is megoldod.


Tehát a 3. feladatnak 4 megoldása lesz.



4. feladat:


cos^2 3x = 0,5


cos 3x = +-gyök(0,5) = +-gyök(2)/2


Ez megint nevezetes szög, és megint külön kell a két változatot megoldani.


cos 3x = gyök(2)/2


3x1 = pi/4 + 2*k*pi /3-al osztasz megvan x.

3x2 = -pi/4 + 2*k*pi /3-al osztasz megvan x.


illetve


cos 3x = -gyök(2)/2


3x3 = 3/4 * pi + 2*k*pi

3x4 = -3/4 * pi + 2*k*pi



Itt is 4 megoldás van 0-2pi között.



Összefoglalva cos y = valami alakra hozod.

y helyén állhat x vagy 3x vagy akár 3x+2 is, vagy bármi hasonló.


Ha a valami egy nevezetes érték, akkor fejből felírhatod, hogy y = ... (y helyére beírod, hogy x vagy 3x stb.) a ... helyére meg az értéket és a végére odacsapod, hogy +2*k*pi.

Ezután x-et kifejezed és kész vagy.

2014. okt. 2. 14:37
 3/3 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen a gyors s igen hasznos levezetést! Így már világos, mit kell ilyenkor csinálni...
2014. okt. 2. 14:50