Valaki tud ehhez képletet írni, vagy valamit mondani hozzá?

Van 7,2 liter kevert hűtővíz a kocsiban ,ebből 0,9l fagyálló. Ez 7:1 arányban VAN keverve, de 3:1 arány kell! A kérdés(ek) pedig ,hogy mennyi folyadékot vegyünk ki és mennyi fagyállót öntsünk hozzá hogy 3:1 arányban legyen keverve (max 7,2l hűtővíz,több nem lehet)?? Köszi a válaszokat, nekem sehogy sem jön ki az eredmény.. :/

2014. szept. 29. 18:42
 1/9 szakor ***** válasza:

Ha 3:1 arányú keveréket akarsz, akkor abban 1,8 l fagyálló és 5,4 l víz lesz.

Az eredeti koncentráció esetén 5,4 l víz mellett 5,4/7 l fagyálló van. Ha dl-ben számolod akkor az eredeti mennyiséget 54 + 54/7 (61 +5/7)dl-re kell csökkenteni, majd kiegészíteni 72 dl-re, azaz 10 +2/7 dl fagyállóval kell felönteni. Ugyanennyit kell kivenni az eredetiből.

2014. szept. 29. 19:03
 2/9 anonim ***** válasza:

7/8x+x=1,8

x=8*1,8/15=4,8/5=0,96

2014. szept. 29. 19:05
 3/9 szakor ***** válasza:

#2 szép levezetés, de mi az x?

s miért 7/8x?

a 7 rész az víz, amit hozzáöntesz, az meg fagyálló.

2014. szept. 29. 19:14
 4/9 anonim ***** válasza:
7:1 azt jelenti, hogy 7/8 rész víz, 1/8 rész fagyálló.
2014. szept. 29. 19:26
 5/9 szakor ***** válasza:
De a levezetésedben mi az x? s mi a 7/8x?
2014. szept. 29. 19:30
 6/9 anonim ***** válasza:
Annyit veszünk ki a 7,2 literből, ill. annyi fagyállót teszünk bele.
2014. szept. 29. 19:45
 7/9 szakor ***** válasza:
Akkor se jó a levezetésed. Ha x fagyállót töltünk be/ennyi keveréket veszünk ki, akkor a 7/8x a kivett keverékben lévő VÍZ mennyisége. Azt miért kell hozzáadni a fagyállóhoz. A keverékben MARADT fagyálló mennyiségét kell hozzáadni, az pedig (7,2-x)*(1/8)...
2014. szept. 29. 20:00
 8/9 anonim ***** válasza:

Jó, csináljuk úgy, hogy te is megértsed!


x litert kieszünk, marad 7,2-x. Ennek fagyálló az 1/8 része (7,2-x)/8. Ha x litert hozzáadok, lesz (7,2-x)/8+x, aminek 1,8 liternek kell lenni.


(7,2-x)/8+x=1,8

0,9-x/8+x=1,8

7x/8=0,9


És akkor lásd be, hogy neked van igazad!

2014. szept. 30. 05:08
 9/9 szakor ***** válasza:

7x = 7,2 l

x = 1,028... l

S láss csodát!

Tényleg nekem van igazam :)

2014. szept. 30. 06:48