2014. szept. 29. 17:29
1/2 bongolo válasza:
Az egyik oldal a, ez egyben a patak hossza is. A másik két oldal b.
a+2b = 400
a·b maximumát keressük.
a = 400-2b
a·b = (400-2b)·b = 400b - 2b²
Ez egy másodfokú kifejezés, a képe egy parabola. Mivel a négyzetes tag együtthatója negatív, a parabola csúcsa felül van; pont ott a csúcsnál van tehát a maximum.
-2b² + 400b
-2·(b²-200b)
Ennek ott van a maximuma, ahol a zárójeles résznek a minimuma (a negatívval való szorzás miatt)
A zárójeles részt alakítsuk teljes négyzetté:
b²-200b = (b-100)² -100²
A négyzetes tag akkor a legkisebb, amikor az értéke nulla (hisz negatív nem lehet), ott lesz tehát az egész kifejezés is a legkisebb, ami mínusz kettővel szorozva pedig a legnagyobb lesz:
b-100 = 0
b = 100
Ezek szerint a=200
2/2 A kérdező kommentje:
köszönöm szépen!! :)
2014. szept. 29. 20:03