Parciális integrálás, valaki segítene?


∫x*cosx dx

∫sinx*cosx dx

Ha használom a parciális integrálásnál tanultakat, mindig marad egy rész amit nem tudok integrálni: ∫f'g=fg - ∫g'f

A kivonás utáni ∫g'f-et nem tudom, mert egy olyan függvényt kell integrálnom ami bonyolult


2010. jan. 20. 21:38
 1/6 A kérdező kommentje:

Az elsőre rájöttem :)

Mindjárt megnézem a másodikat is.

Az első eredménye nekem: x*sinx + cosx + c

Ha rossz segítsen ki valaki, köszi :)

2010. jan. 20. 21:56
 2/6 anonim ***** válasza:

Szerintem így kell:


1. ∫x*cosx dx

f'=cosx f=sinx

g=x g'=1

tehát ∫f'g=fg-∫gf'=xsinx - ∫1*sinx =x*sinx-(-cosx)=x*sinx+cosx


2. ∫sinx*cosx dx

f'=cosx f=sinx

g'=sinx g=-cosx

∫f'g=fg-∫g'f = -sinx*cosx - ∫(sinx)^2 = -sinx*cosx - ∫(1-cos2x)/2 dx =-sinx*cosx - ∫1/2 dx +∫cos2x/2 dx =

-sinx*cosx - x/2 + sin2x /4


A 2.-nél ezekből lehet kihozni a (sinx)^2 egyszerűen integrálható alakját, és ugyanígy (cosx)^2-re is egy hasonló dolog jönne ki:

(cosx)^2 + (sinx)^2 = 1

(cosx)^2 - (sinx)^2 = cos(2x)

2010. jan. 20. 22:02
 3/6 anonim ***** válasza:
Sry, a +c-ket lehagytam.
2010. jan. 20. 22:02
 4/6 anonim ***** válasza:

bocsi már nagyon fáradt vagyok nem oldom meg, de itt egy link. nagyon jó, mert tudod ellenőrizni magad, meg néha leshetsz el lépéseket is :)

a második megoldása:

[link]

2010. jan. 20. 22:13
 5/6 A kérdező kommentje:

Köszi a válaszokat!

Végülis nekem is kijött az a megoldás mint ami a wolframalphan volt,hasznos oldal amúgy :)

2010. jan. 20. 23:01
 6/6 Dubi ***** válasza:
Ez a wolframos cucc eszméletlenül jó :D
2012. nov. 19. 23:37