Kémia, pár közép, általános iskolás kérdés. Többi lennt?


1. Hogyan helyezkednek el az atomban az alkotórészek?


2. Miben külömböznek egymástól az atom alkotórészei?


3. Mely alkotórészek száma egyezik meg az egyes elemek atomjaiban?


4. Mi a rendszám és mi a tömegszám? Miben egyeznek meg és miben külömböznek?


5. Hány elektront tartalmaznak a következő atomok: 9F, 10Ne, 11Na, 13Al, 26Fe? (a számok alsó indexben vannak)


6. Mekkora a rendszáma annak az atomnak, amelynek tömegszáma 80, és 45 elektront tartalmaz?


7. Hány neutront tartalmaz a 19-es rendszámú és a 39-es tömegszámú atom?


8. Hány protont tartalmaz a 16-os temegszámú atom, amelynek 8 elekronja van?


9. Hány protont és hány neutront tartalmaz 62 g foszfor (31(felső index) 15 (alatta alsó indexbe) P)?



2014. szept. 24. 18:32
 1/4 anonim ***** válasza:

1. Hát… Nagyot néznél, ha én ezt most pontosan leírnám, de azt kell tudnod, hogy a protonok és neutronok vannak „középen” a magban, az elektronok pedig egy nagy „felhőben” körülötte.


2. A töltésükben. A proton pozitív, a neutron semleges, az elektron negatív töltésű.


3. A protonok és elektronok száma, hogy az atom semleges legyen.


4. A rendszám a protonok száma az atomban, a tömegszám a protonok és neutronok számának összege.


5. Ezt az előző kettő alapján már csak kitalálod. (A jobb alsó indexbe a rendszámot szoktuk írni.)


6. Ezt is kitalálod.


7. Ezt is.


8. Ezt is.


9. Ezt meg majd valaki más megmondja.

2014. szept. 24. 18:42
 2/4 A kérdező kommentje:
Köszönöm, valaki a többit? :D
2014. szept. 24. 18:44
 3/4 anonim ***** válasza:
A kérdező úgy érti, hogy a 9.-et.
2014. szept. 24. 19:04
 4/4 anonim ***** válasza:

Az kimaradt, hogy a bal felső indexbe írt szám a tömegszám.


9. Itt azt kell tudni, hogy 6*10^23 proton vagy neutron tömege körülbelül 1 gramm. Akkor 62 grammban 62*6*10^23 = 3,72*10^25 proton és neutron kell legyen összesen. Ennek az izotópnak egy atomja 31 protont és neutront tartalmaz, ebből 15 darab proton, 31-15 = 16 darab neutron. Tehát annak a 3,72*10^25 darab protonnak és neutronnak 15/31-ed része, azaz 1,8*10^25 darabja proton, és 1,92*10^25 darabja neutron.

2014. szept. 24. 19:20