Rájön valaki? Matek házi.


Sorozatok témakört tanuljuk és ezt kaptam házinak....

a1=3 a2=6 a3=10 mennyi az a20?



2014. szept. 23. 21:22
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
nem írtál el valamit?
2014. szept. 23. 21:24
 2/11 A kérdező kommentje:
Nem.arra rájöttem hogy a különbség az mindig 1-el több mint az elözönél.Tehàt az a1 és a2 között 3 az a2 a3 között 4 és így tovàbb.Csak a képletet nem tudom összerakni sehogy :/
2014. szept. 23. 21:44
 3/11 anonim ***** válasza:

A differenciának ugyan annyinak kell(ene) lennie minden esetben. Szóval szerintem valamit elírtál!

(Valaki javítson ki ha nem így van, mi így tanultuk!)

2014. szept. 23. 21:46
 4/11 anonim ***** válasza:

Hűha… Mi a fenéket tanítanak ma a suliban?… Egy sorozat első három tagja nem határozza meg a sorozatot.


Szerintem 68: [link]

Vagy 22006959: [link]

Vagy 198: [link]

Vagy 35422: [link]


Amúgy meg ha az első n+1 szám összegére gondolsz (amit csak a kommented alapján gondolok), azaz hogy az első tag 1+2, a második 1+2+3, a harmadik 1+2+3+4 stb., akkor a Gauss módszerrel tudod kiszámolni a 20. tagot, az

1 + 2 + 3 + … + 20 + 21

-et.

Szorozzuk adjuk ehhez hozzá önmagát, csak fordított sorrendben:

1 + 2 + 3 + … + 20 + 21 + 21 + 20 + … + 3 + 2 + 1 =

1 + 21 + 2 + 20 + 3 + 19 + … + 20 + 2 + 21 + 1 =

22 + 22 + 22 + … + 22 + 22 = 21*22.

Ez pont a duplája annak, ami nekünk kell, tehát osszuk el 2-vel, és az lesz a végeredmény, 21*22/2 = 21*11 = 231.

2014. szept. 23. 21:56
 5/11 anonim ***** válasza:
*A „szorozzuk” szó felesleges. (Az akartam, hogy szorozzuk meg 2-vel, de rájöttem, hogy jobb még egyszer magához adni.)
2014. szept. 23. 21:57
 6/11 A kérdező kommentje:
köszönöm szépen a vàlaszt.Így már értem csak azt nem hogy miért kell hozzá adnu 2x a 21et?:/
2014. szept. 23. 22:07
 7/11 anonim ***** válasza:
Mert először a dupláját számoljuk ki, ugyanis azt könnyebb.
2014. szept. 23. 22:20
 8/11 anonim ***** válasza:
*Mármint a20 dupláját… (Nem megy ez nekem.)
2014. szept. 23. 22:33
 9/11 anonim válasza:
a függvénytáblázatban van erre megfelelő egyenlet, hogy meg tud oldani
2014. szept. 24. 11:20
 10/11 anonim ***** válasza:

a1=1,a2=6,a3=10,azaz

d1=3 d2=4 d3=5...dn=n+2.A d1 az 1. és 2. elem

közti különbség differenciája, d2 a 2. és 3-é stb. d19 a 19 és 20-é.


d19=19+2=21.


d1,d2...dn egy olyan számtani sorozat tagjai,amelynek a differenciája 1(legyen g a tagok jele).


g1=3 g2=4..g19=21


(g1+gn)*n/2=sn


(3+21)*19/2=228


Összesen 228-at kell hozzáadnod 3-hoz,azaz 231 a 20. elem

2014. okt. 14. 03:10
1 2