B;hány db neutron van 11,6 g -vas atomban? C;hány db elektront tartalmaz 10 dkg trícium? D;Mekkora tömegű hidrogén molekula tartalmaz 2*10 (23. on) protont? E;Mekkora tömegű klorgázban van 2, 04*10 (23. on) elektron?

tudnátok segíteni? :S holnapi munkafüzet házi...

2014. szept. 17. 20:06
 1/7 anonim ***** válasza:

B A vas moláris tömege 56g, a rendszáma 26, tehát 26*6*10^23-on ebben van 156*10^23-on darab neutron 11.6g/56g=0.207 tehát a 0.207-et részét keressük a 156*10^23-on darabnak 156*0.207=32.292 Tehát 11.6g vasban 32.292*10^23-on darab neutron van.


C 10dkg=100g, ez a feladat kicsit trükkös, mert a trícium hidrogénizotóp, méghozzá két neutronnal fölszerelve, tehát 1 molnyi trícium molekula nem 1g mint a hidrogén, hanem 3g, 100/3=33.33. tehát 33.33*6*10^23-on, ami 199.98 (felkerekítheted 200-ra) tehát 200*10^23-on darab elektront tartalmaz.


D 2*10^23/6*10^23-al 0.33*10^23-on, mivel a hidrogén moláris tömege 1 g, 0.33/1-el pedig 0.33g.


E 2.04*10^23/6*10^23=0.34*10^23-on itt a lényeg a 0.34-es arány a klór moláris tömege 35.5g (mivel pont 35 és 36 között van így nem kerekítek, nem tudom a te periódusos rendszered mekkora tömeget ír) 35.5*0.34 pedig 12.07, tehát 12.07g-ben van 2.04*10^23-on elektron.


Oké, felelősséget az eredményért nem vállalok, de remélem, hogy jók.

2014. szept. 17. 21:24
 2/7 A kérdező kommentje:
köszi :DD majd megírom hogy jók lettek-e :D
2014. szept. 17. 21:30
 3/7 anonim ***** válasza:
Máris szólok, hogy az E biztos nem jó, elsiklottam egy "apróság" felett, tehát 1 mol klórban 102*10^23-on darab elektron van 2.04/102=0.02*35.5=0.71 Tehát ha most másodjára jól számolok, akkor 0.71g klórban van ennyi elektron. Bocs a hibáért, de a negyedik feladatnál, már eléggé összecsaptam a dolgokat.
2014. szept. 17. 21:45
 4/7 A kérdező kommentje:
nem baj... úgyis csak most kezdem leirni a háziba, meg még reggel felnézek hogy irt-e ide még valaki :D (ment a zöld kéz)
2014. szept. 17. 21:57
 5/7 A kérdező kommentje:
hát ez nem igazán lett jó :S
2014. szept. 18. 17:11
 6/7 anonim ***** válasza:

Megtennéd, hogy bemásolod a jó eredményeket? Azért őszintén kíváncsi lenék mit rontottam el :-(

Már csak azért is mert alapvetően szeretem a kémiát, és mikor mi tanultuk ez a feladattípus akkor ment, igaz akkor jobban benne is voltam a gyakorlatban.


A levezetés nem érdekel, csak a végeredmény.

2014. szept. 18. 17:57
 7/7 A kérdező kommentje:
nem irtam le az eredményeket... :S de ugy emlékszem a némelyik jó volt... a kémia tanár ráadásul az egész osztályt le cseszte mert senkise tudta.. :S
2014. szept. 18. 18:02