A feladat: Egymástól 60km re levő állomásokról egyszerre indul 2vonat. Az egyik 70km/h míg a másik 50km/h sebességgel halad. a, Mennyi utat tesznek meg a találkozásig? b, mennyi idővel kell később indulnia a gyorsabb vonatnak, hogy a 2 állomás közti távolság felénél találkozzanak? Lécci leírnátok a gondolatmenetet is?2014. szept. 16. 23:33
1/2 anonim válasza:
a) Vedd egy vonatnak a kettőt, melynek sebessége 70+50=120km/h, és mivel tudod a teljes út hosszát, a t=s/v képlettel számolható, hogy mennyi idő múlva találkoznak. Ha megvan, akkor szétbontod a sebességeket az eredetire, és a fenti képletből és a kapott időből számolható, hogy mennyi utat tesznek meg(s=v*t)
b) v1=70km/h
v2=50km/h
Mind a két vonatnak csak az út felét kell megtennie, tehát az a kérdés, hogy mennyi idő alatt tesz meg a gyorsabb és a lasabb 30 km-t. A kettő különbsége adja az időkülönbséget.
Tehát, egyszer számolod hogy t1=30/70, erre megkapod, hogy a gyorsabb vonat mennyi idő alatt ér az út feléhez. Hasonló módon számolod a lassabb vonat menetidejét: t2=30/50.
Ha megvan, akkor a megoldás t2-t1.
2/2 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen!!
2014. szept. 17. 00:09